През първите седмици на пролетта много хора се чувстват изтощени.
Слънцето грее, дните стават по-дълги, сезонът на открито започва, но не всеки се чувства зареден с енергия, пише ДПА.
Много хора се оплакват от натежали като олово крайници и постоянни прозявки, особено при преминаването към лятното часово време.
"Пролетната летаргия е вегетативна реакция към промените в природата", обяснява Ангела Шу, професор по медицинска климатология в Мюнхенския университет.
Хората, подобно на животните, регулират метаболизма и хормоналните си нива спрямо външните фактори като светлина и температура.
Когато навън е студено и мрачно, тялото включва защитните си механизми.
През зимата телесната температура е с няколко десети от градуса по-ниска, отколкото през лятото. По време на зимните месеци тялото произвежда по-големи количества от "сънния" хормон мелатонин, резултат от което е изразената необходимост от сън.
Когато настъпи пролетта и светлите часове станат повече, тялото трябва да се приспособи.
Телесната температура се повишава, кръвоносните съдове се разширяват, кръвното налягане се понижава. Светлината кара организма да произвежда по-големи количества от "активния" хормон серотонин.
"Тялото не може да се справи с процеса на приспособяване за една нощ, необходими са му около две или три седмици", казва Хайдрун Холщайн, консултант към потребителския център на провинция Баден-Вюртемберг.
Има и други причини за неразположението през пролетните месеци - инфекциите са често срещани при смените на сезоните. Огромните разлики между дневните и нощните температури допълнително натоварват кръвоносните съдове и кръвообращението.
Личните навици също оказват влияние. Особено податливи са възрастните хора, жените, индивидите с нестабилно кръвообращение и тези, които през зимата не са били физически активни.
За всички, страдащи от пролетна летаргия, експертите предлагат няколко полезни съвета. "Можете да действате превантивно.
Светлината стимулира производството на "активния" хормон серотонин.
Прекарвайте повече време на открито или може да се подложите на терапия със специални филтриращи светлината лампи. Сауната също помага, както и контрастните душове. Те стабилизират кръвообращението и каляват сърдечносъдовата система да бъде по-неподатлива на температурни колебания.
Упражненията от друга страна активират цялото тяло, обяснява Михаел Щимпел, специалист по вътрешни болести и професор в Кьолнския университет.
Препоръчителна е и консумацията на пресни плодове и зеленчуци, които осигуряват допълнителна доза витамини и минерали.
Превантивната програма включва и приемането на достатъчно количество течности. По този начин тялото вътрешно се подготвя за пролетта.
Студените компреси на ръката от китката до лакътя или на челото също вършат чудеса срещу симптомите на пролетна летаргия.
"Не пришпорвайте тялото, дайте му време да се приспособи, и не взимайте симптомите прекалено присърце", съветва Ангела Шу.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.