IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Капитализъм в бутилка

Само в Куба и Северна Корея не се продава кока-кола

"Кока-Кола" обяви, че ежедневно продава 1,8 милиарда напитки, но за последните шест десетилетия нито една бутилка не е била купена в Мианмар. Снимка: Reuters

"Кока-Кола" обяви, че ежедневно продава 1,8 милиарда напитки, но за последните шест десетилетия нито една бутилка не е била купена в Мианмар. Снимка: Reuters

„Кока-Кола“ обяви, че ежедневно продава 1,8 милиарда напитки, но за последните шест десетилетия нито една бутилка не е била купена в Мианмар (предишна Бирма – б. р.). Причината е в търговските санкции, наложена от САЩ заради военната хунта, управлявала азиатската страна от 1962 до 2011 г.

Забраната беше отменена преди няколко месеца, тъй като Мианмар започна да предприема демократични реформи. Местното производство ще стартира скоро.

Конкурентът „Пепси“ също обяви, че ще възобнови продажбите в страната, информира Би Би Си в обширен репортаж.

В момента има само две страни в света, където кока-кола не може да бъде купена или продавана, поне не официално. Това са Куба и Северна Корея, на които е наложено дългосрочно търговско ембарго от САЩ.  За Острова на свободата то е от 1962 г. За Северна Корея е от 1950 г.

Куба всъщност е една от първите три страни извън САЩ, бутилирали кока-кола - през 1906 г.  Компанията обаче загърбва държавата заради изземване на частни активи от правителството на Фидел Кастро през 1960 г.

Северна Корея е другата зона без тонизиращата напитка. Но наскоро беше излъчен репортаж, показващ, че тя се сервира в ресторант в столицата Пхенян.
 
От компанията са категорични, че продаваната стока в двете страни е контрабандна.

Тъмната газирана напитка е създадена през 1886 г. в Атланта, щата Джорджия, и веднага прави опити за разширяването на пазара си в световен мащаб.

Първите стъпки в тази посока са през 1900 г., след като започва бутилиране на напитката в Азия и Европа. 

Големият пробив идва през Втората световна война, когато „Кока-Кола“ започва да снабдява американската армия.

Над 60 са военните заводи за бутилирането на напитката по целия свят. Цивилните граждани от съответните държави също имат шанса да опитат.

Колата бързо става символ на американския патриотизъм. Бъдещият президентът Дуайт Айзенхауер по това време е върховен главнокомандващ на съюзническите сили в Европа. Айзенхауер тръби, че е фен на газираната напитка и гарантира наличността й в Северна Африка.

Негова е заслугата легендарният генерал на СССР Георгий Жуков да я вкуси, питайки може ли да се направи специална прозрачна версия, приличаща на водка.
 
"В наши дни „Кока-Кола“ редовно е в челото на класацията за най-продаваните и известни търговски марки. Тя винаги е бил един от символите на американската мечта“, категоричен е Брус Уебстър - независим консултант в рекламата.

Но не всички държави споделят възторга му. Франция въвежда през 1950 г. термина „кока-колонизация“. Тогава били преобърнати камиони, а бутилките изпочупени, тъй като протестиращите виждали в напитката заплаха за френското общество.

По време на Студената война кока-кола се превръща в символ на капитализма.

Няма я на пазара в СССР поради страховете, че печалбите ще отидат директно в джобовете на комунистическите лидери. За конкурента „Пепси“ това е възможност, от която веднага се възползва.

С падането на Берлинската стена през 1989 г., хиляди източногерманци купуват направо от щайгите „Кока-Кола“, възприемайки я като символ на свободата.

Освен комунистическите държави от Източна Европа и тези в рамките на СССР и страните от Близкия изток са възприели тъмната сода като част от борбата си за свобода. Арабската лига бойкотира напитката от 1968 до 1991 г. като наказание за продажбата във вражеския Израел. „Пепси“ веднага заема нишата на пазара.

„Кока-Кола“ не се опитва да се включи в политиката, но като огромна марка толкова тясно свързана със САЩ понякога се оказва заплетена в нея или пък е подложена на огромна критика“, коментира Уебстър.

„Огромната мощ на марката идва от факта, че тя идеално се вписва в начина на живот, който повечето хора искат. Самата Америка обаче е опетнена като марка. Хората стават по-резервирани към нея“, допълва Уебстър.

През 2003 г., протестиращи по улиците на Тайланд изляха напитката в знак на протест срещу водената от САЩ инвазия в Ирак. Продажбите бяха временно спрени.

Президентът на Иран Махмуд Ахмадинежад заплаши със забрана. Колегата му във Венецуела Уго Чавес пък наскоро призова сънародниците си да пият местен плодов сок вместо кока-кола и пепси.

126 години след раждането си обаче кока-кола продължава да трупа популярност и да бележи ръст в продажбите. Най-впечатляващо е търсенето в развиващите се пазари като тези в Индия, Китай и Бразилия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свободно време
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата