Жените от етническите малцинства във Великобритания махат забрадките си и променят имената си така, че да звучат малко „по-английски“ в опит да се преборят срещу дискриминацията и да намерят работа, пише английският вестник „The Telegraph”.
Жените от етническите малцинства е два пъти по-вероятно да останат безработни, отколкото останалите жени на същата възраст и със същия опит, споделят депутати от английския парламент.
Според нов доклад на парламентарна група за расата и общността, процентът на безработни е останал един и същ в последните три десетилетия, но жените предприемат повече действия, за да се борят срещу дискриминацията.
Някои от тях се принудили да махнат мюсюлманските забрадки, докато други се опитали да изричат имената си с английски акцент.
В доклада пише още, че някои от работодателите смятали, че мюсюлманките просто спират да работят, след като родят, пише и вестник „Guardian”.
Много от жените, които проповядват исляма, пък се оплаквали, че при интервю за работа били разпитвани за семейното им положение и за бъдещите планове в личния живот.
Те признават, че спират да подават документи за работа от страх, че ще се сблъскат с непреодолима дискриминация.
От доклада става ясно още, че отношението на някои работодатели към кандидатстващите за работа става все по-лошо, след като установяват, че жени с европейски имена всъщност са от малцинство.
Според народните представители една четвърт от безработните жени от Пакистан, Бангладеш и чернокожите жени не са взети на работа заради предразсъдъци и дискриминация. Народните представители смятат, че правителството трябва да вземе мерки, за да подобри равенството в заетостта сред жените от различни раси и малцинства, пише още "The Telegraph"
Проучване на групата констатирала висок процент на безработица сред жените от малцинствата, независимо от възрастта им.
„Жените от Бангладеш и Пакистан са особено засегнати от тази тенденция – 20,5% са безработни в сравнение със само 6,8% от белите жени. Чернокожите безработни жени са 17,7%“, пише в доклада.
Дискриминацията се вижда на всеки етап от подбора на служители – от получаването на кандидатурата, през интервютата, до самото отношение на работното място, ако въобще се стигне дотам.
Мюсюлманките, които носят забрадки на главите си, съобщили за дискриминация, а жените от всички три етнически групи (чернокожи, от Пакистан и Бангладеш) съобщили за въпроси, свързани със семейството и децата.
„Това наистина е базирано на закостенели възприятия относно етническите различия – смята се, че мюсюлманките винаги спират да работят, след като станат семейни и родят“, се казва в доклада.
„Вярваме, че тези доказателства ясно показват сложните и разнообразни бариери, с които се сблъскват чернокожите жени и тези от Пакистан и Бангладеш“, казват в заключение депутатите.
Председателят на парламентарната груп Дейвид Леми споделя, че е „потресаващо“ мюсюлманките да се чувстват принудени да махнат религиозната забрадка заради работа.
„Безработицата е трагична, но ние не можем да останем толкова безразлични към тези жени, които де факто са жертви на сексизъм и расизъм, когато сами се борят на пазара на труда. Това ще има големи последици върху семействата и върху цялото общество“, категоричен е той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.