Великобритания се готви да приеме нова законова уредба, която ще я направи първата страна в света, предлагаща възможност за бебета от трима родители на семействата, които искат да избягнат предаването на нелечими наследствени заболявания на децата си, съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Медицинските среди одобряват плановете, но някои хора се опасяват методът да не даде възможност за създаване на бебета по поръчка, съобщава БТА.
Методът е известен като оплождане ин витро с трима родители, защото създаденото поколение ще е с гени от майка, баща и още една жена донор. Според специалистите обаче тази формулировка е неправилна, тъй като има само следи от генетичния материал на втората жена. Засега техниката е само на развоен етап, като по нея работят лекари във Великобритания и САЩ.
За пръв път става въпрос да бъде изпробвана, като бъдат имплантирани генетично модифицирани ембриони на жени. В процеса се премахва дефектна митохондриална ДНК, която може да причини някои наследствени заболявания на сърцето, черния дроб, мозъка, слепота, мускулна дистрофия.
Предназначен е да помага на семейства с митохондриални заболявания, които са нелечими и се предават по майчина линия. От тях страдат едно на 6500 деца по света. Митохондриалният трансфер ще се разрешава само когато има сериозен риск от тежко заболяване и недъг.
Родените с този метод деца няма да имат право да научат кой е третият родител. Обявените от британското министерство на здравеопазването консултации ще приключат през май. Тяхната цел е да определят не дали да бъде разрешен митохондриалният трансфер, а каква да бъде процедурата, съобщи в. "Дейли телеграф". След като бъдат изработени правилата, всеки случай ще се разглежда отделно от Британската служба за човешко оплождане и ембриология, която ще издава разрешенията.
Очаква се засегнатите семейства да могат да получат лечение още от края на тази година. Британското законодателство сега забранява промяната на човешка яйцеклетка или ембрион преди тя да бъде имплантирана в жена. Разрешено е това да се прави само с изследователска цел в лаборатории.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.