Босненци, израсли по време на войните през 90-те години, дариха хиляди лични вещи, ползвали тогава. Те сега са част от пътуваща изложба, показващи глупостта на конфликта.
Първоначалният план е бил вещите да отидат в музей в Сараево, посветен на детството по време на войната. Впоследствие организаторите решили, че е по-добре експозицията да обиколи страната.
В изложбата са включени 2800 играчки, писма, снимки, дневници, храна от хуманитарни помощи.
"Всичко започна с един прост въпрос, зададен онлайн: Какво представляваше за вас детството по време на войната", разказва Ясминко Халилович, 27-годишен икономист, който е един от младите хора, седящи зад проекта.
"Имаме идея да разширим темите в музея и да започнем да събираме спомени и от други конфликтни зони по време на войната, да създадем универсална изложба, която ще послужи като предупреждение", допълва още той.
През 2013 г. той публикува "Детство по време на война" - колекция от спомени. Книгата е преведена на няколко езика и помага на Халилович да се свърже с други свои сънародници в Босна и чужбина, които са успели да избегнат смъртта и разрушенията на войната от 1992-1995 г., когато воюваха сърби, хървати и босненски мюсюлмани.
"Много хора пазят и до днес предмети от войната и имат желание да споделят своя опит", разказва Халилович.
Сред изложбата е и кукла Барби, дарена от 27-годишната Асмира. Тя е била на 3 години, когато сръбските сепаратистки сили гонят семейството й от източния град Братунац. Бащата на момичето е пратен в затворен за политически престъпници.
Асмира заживява в център за вътрешни мигранти в Тузла, където единствените играчки били предимно за момчета. Представлявали гумени топки. Но един ден един съсед в лагера й дава кукла Барби.
"Грижих се за нея като за нещо свещено. Винаги спеше в кутия за обувки. Куклата нямаше име, но когато си играех с нея, тя или продаваше храна, или зашиваше раните на пострадалите, или пък се грижеше за болните. По-късно аз станах лекар", разказва тя.
Босненският конфликт е най-кървавата война в Европа след Втората световна война, а етническите разделения все още са популярни в страните от бивша Югославия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.