Замислете се каква асоциация ви идва на ум, когато погледнете тази картинка? Със сигурност сте били много далеч от истината - всъщност това е нашата вселена.
Снимката е направена в рамките на проект, воден от Цюрихския университет, който е най-големият в Швейцария. Екипът от учени е използвал суперкомпютър, чрез който създават симулация на цялата ни вселена (или поне тази част, която познаваме). Крайният резултат е над 25 милиарда виртуални галерии.
Разпростирайки се на над милиарди светлинни години разстояние, картата показва как тъмната материя се разпространява в космоса, като жълтите участъци са тъмната материя, а белите участъци са тези с най-ниска плътност.
Полученият каталог от снимки ще се използва, за да се извършват експерименти като част от консорциума "Евклид" - в него участват над 1000 учени от целия свят, чиято цел е да картографиграт милиардите галактики в космоса и да разкрият естеството на тъмната материя. Информацията ще се използва и на сателита Евклид, който ще бъде изстрелят в космоса през 2020 г.
"Заради последните ни нововъведения, нашият код постига най-голямата симулация на вселената, откакто я наблюдаваме, като включва над 2 трилиона дигитални частици. Използвахме суперкомпютъра Piz Daint, който е съставен от над 5000 графични процесора. Комбинацията от иновативния ни код и тази уникална машина дава наистина вълнуващи резултати," споделя Ромен Тейсиер, професор по компютърна астрофизика, пред DigitalTrends.
Самото изпълнение на кода е отнело над 80 часа. Погледнато в перспектива, Piz Daint за един може да изпълни толкова кодове, колкото един модерен лаптоп за 900 години. С прости думи, на вашия лаптоп би му отнело около 3000 години да подкара въпросния код.
Какво следва? Екипът иска да се подготви за още и още симулации, които да помогнат на света да разбере вселена по-добре, като тестването на различни закони на гравитацията.