В Националната галерия може да видите вернисажа "Да колекционираш съвременно изкуство". Да търсят българския колекционер са се заели куратори Иво Милев и Боряна Вълчанова. В нея ще бъде представена колекцията на Владимир Илиев. Но има ли риск в колекционирането на съвременно българско изкуство?
"Никой не е забравил изкуството. Ако една пандемия и ограниченията могат това да направят - жалко за изкуството и хората, които са любители. Има нарушение между връзката публика и галерия, самото настроение на хората е по-потиснато. У нас имаме съвременно изкуство, имаме и колекционери", каза кураторът на изложбата Иво Милев в студиото на Bulgaria ON AIR.
"През 2015 година бях на представянето на една книга - "Смъртта на креативната класа". Тогава не ми направи голямо впечатление, но тезата на автора е много силна - че със смъртта на средната класа, това води и до убийството на креативната класа, на хората, които творят свободно", допълни той.
По думите му съвременното изкуство е класиката на бъдещето.
"За да могат да бъдат ефективни колекционерите и да могат да изпълнят своята мисия - те трябва да бъдат много добре запознати и отговорни, включително и към собствените си финансови средства. Специалистите винаги са на тяхна страна, но личният вкус на колекционера е от основно значение", подчерта Иво Милев.
Попитан дали има риск да колекционираш съвременно изкуство, той отговори: "Има риск там, където се харчат средства. Тук не говорим за т.нар. инвестиционно колекциониране, което в България липсва. Любителят колекционира заради самата си любов, заради интереса към изкуството".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.