Няма човек без минало, било то хубаво или изпълнено с повече лоши спомени. Детските ни години са част от миналото ни. Но са много важни, тъй като преживяното тогава, оказва голямо влияние върху живота ни като възрастни. Не всяко пораснало дете е имало любов и подкрепа. Липсата им води до формирането на определени поведенчески черти.
Вижте кои са те.
Трудност при близки взаимоотношения
Хората търсим интимност, любов, близост, защото сме създадени, да бъдем с някого, а не сами. Когато в детските си години не сме получавали много обич, то създаването и поддържането на близки взаимоотношения като възрастни може да е трудно, предизвикателно.
Според западни изследвания това е избягване на привързаността. Липсата на привързаност в ранните ни години може да ни е внушила страх от отхвърляне или изоставяне, което ни кара да се колебаем да създаваме любовни връзки, които изискват емоционална инвестиция.
Прекалено независими
Въпреки че независимостта често се възприема като положителна черта, когато тя е в повече, обикновено може да е признак за липса на обич в детството. Това е така, защото децата, които не получават много обич, често се научават да разчитат много на себе си в ранна възраст. Това прекомерно разчитане може да премине в зряла възраст, което води до повишено чувство за независимост.
Според западни специалисти, хипернезависимостта се появява като механизъм за справяне в отговор на травма в детството, често произтичаща от пренебрегване.
Източник: Как липсата на любов в детството се отразява на личността ни
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.