Колкото и вълнуващо да би било „Хари Потър“ да е реалност, Дж. К. Роулинг се е погрижила светът на книгите ѝ да бъде напълно отделен от истинския. В тях няма реални личности – с едно изключение: Николас Фламел.
В „Хари Потър и философският камък“ Фламел е магьосникът, създал Философския камък – артефакт с вълшебни свойства, който може да превръща обикновени метали в злато и да създава Еликсира на живота, даряващ безсмъртие. Неслучайно Волдемор го желае така силно.
В действителност Фламел е бил френски учен и книжар, живял през XIV и началото на XV век. След смъртта си придобива легендарна репутация като алхимик, за когото се твърди, че е открил Философския камък и е постигнал тайно безсмъртие. На негово име са приписани множество псевдонимни алхимични текстове, което го утвърждава като важна фигура в алхимичните среди.
Роулинг споделя в Pottermore, че се е запознала с историята му, когато е била на около 20 години и вплела негов образ в поредицата. Докато пишела първата книга, дори сънувала Фламел: „Спомням си един изключително детайлен и ярък сън за Фламел, няколко месеца след като започнах да пиша „Философският камък“. Беше като ренесансова картина, оживяла пред очите ми. Фламел ме развеждаше из своята затрупана с предмети лаборатория, озарена от златиста светлина, и ми показваше точно как се прави Камъкът. Жалко, че не си спомням как.“
Във версията на Роулинг, Николас Фламел е завършил „Beauxbatons“ – училище за магия в Югозападна Европа, където среща и съпругата си. Според слуховете, по-късно той става голям покровител на училището, което съответства на реалната му репутация като заможен филантроп.
През 1991 г., когато Хари е първа година в „Хогуортс“, Фламел във вселената на емблематичната поредица е на 665 години. Това също съвпада с приблизителната му реална рождена година – около 1330 година.
Макар че книгите на Роулинг често споменават взаимодействия между магьосническия и мъгълския свят – като контактите между британския премиер и Министъра на магията – детайлите за реални исторически събития са умишлено оскъдни. Е, явно с едно изключение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.