През есента на 2024 г. руските певици Бетси и Мария Янковская пуснаха песента Sigma-boy. Тя стана изключително, събра десетки милиони гледания в YouTube и тийнейджъри от цял свят записаха видеа как танцуват на нея. Композицията дори обедини някои западни и руски общественици. Както членовете на Европейския парламент, така и православното движение "Четиридесет и четиридесетници" обаче поискаха Sigma-boy да бъде забранена. Но защо?
Как се появи песента Sigma-boy?
Песента Sigma-boy е записана от 11-годишната Бетси (истинско име - Светлана Чертищева) и 12-годишната Мария Янковская. Чертищева вече е известна с други свои популярни парчета - например през лятото на 2021 г. тя пусна Simple Dimple Pop It Squish, която има повече от осем милиона гледания в YouTube. Янковская е блогър и певица, водеща на детския канал STS.
На 4 октомври 2024 г. парчето им Sigma-boy се появи в YouTube и за няколко месеца събра почти 70 милиона гледания. В същото време композицията дори няма истинско видео.
Песента принадлежи към категорията на съдържанието на brainrot — „разграждащо мозъка“, ако се преведе буквално. Например сериалът „Тоалетна Скибиди“ на Алексей Герасимов принадлежи към тази категория. Тоест това са меме продукции, чиято цел е просто разсейване.
Бащата на Бетси, композиторът Михаил Чертишчев, е написал текстовете и музиката за Sigma-Boy заедно с музиканта Мукка (Серафим Сидорин), който е известен с песента си „Момиче с каре“. Получената композиция се класифицира като cut-pop-rock. Именно върху този жанр, както и върху музиката за тийнейджърска аудитория, е специализиран лейбълът Rhymes Music, който издава Sigma-Boy. 38-годишният Чертишчев е музикален продуцент и аранжор. Той започва да създава мелодии, които, по думите му, „станаха популярни в цялата страна“. По-късно пише музика за видео игри и филми.
Какво помогна на песента "Sigma-boy" да стане популярна?
Бетси и Мария публикуваха парчето в социалните си мрежи, а феновете веднага го захапаха. Припевът беше използван във видеа за TikTok и Instagram — и в крайна сметка стана изключително популярен. Така стигна и до инфлуенсъри по целия свят, които също започнаха да копират танца на Бетси и Мария.
Възрастните също приеха песента с ирония: те й правеха кавъри, използваха я в мемета и редакции. Песента бързо надхвърли рускоезичния интернет. Чужденците разбраха същността без превод: "сигма" и "момче", чути в припева, бяха взети от английски. В допълнение, текстовете съдържат много други международни думи ("back", "bankroll", "skittles", "nickers", "bitcoin"). Някои потребители обаче преведоха песента на други езици.
Трудно е да се каже точно кога песента стана популярна, но тя беше спомогнала да спечели популярност, наред с други неща, от германския тиктокър simon.bth с милион и половина абонати. Той записа видеоклипове, на които се разхожда из обществени места с голям високоговорител, пуска популярни песни с пълна сила и прави салта. Той създаде поредица от видеоклипове със Sigma Boy на фон. Най-популярният от тях е събрал 27 милиона гледания, останалите - от 1,2 до 20 милиона. Освен това Мария Янковская участва в тях заедно с блогъра.
През януари 2025 г. Sigma Boy достигна седмо място в класацията на Billboard Hot Dance/Pop Songs, зад Charli XCX, Ариана Гранде и Били Айлиш, но изпревари Кейти Пери и Лейди Гага. А в Spotify за кратко оглави класацията Viral 50 Global. В Германия, Южна Корея и други страни песента стана вирусна още по-рано.
Откъде идва мемът "сигма"?
Терминът "сигма мъжки" се появява в края на 2010 г. като допълнение към псевдотеорията за маносферата. Според него мъжът сигма е мъжествен, като алфа, но не зависи от чуждото мнение. Той е самотник, който живее по свои правила и не се нуждае от признание. За разлика от алфа мъжете, той не се стреми към власт, а избира пътя на себеизразяването. Киану Рийвс, героят на Юра Борисов от Анора и Виктор Цой са типични примери.
Но наскоро тези разграничения бяха заличени до такава степен, че всеки "твърд човек" започва да се нарича сигма. Например Патрик Бейтман от "Американски психопат", изигран от Крисчън Бейл. Той е егоцентричен маниак, но все още се смята за сигма. Танцът към Sigma Boy започва с препратка към неговата усмивка.
Защо песента обаче получи критика на Запад, а и в Русия?
Първият, който разкритикува песента Sigma Boy, беше левият германски вестник Die Tageszeitung през декември 2024 г. Редакторите се опасяваха, че посланието на песента ще се превърне в модел за подражание за младите хора, въпреки че „прославя сексизма и изблиците на насилие. "
Месец по-късно, на 26 януари, евродепутатът от Volt Europa Нела Рийл каза, че Sigma Boy е популярен руски трол, който предава патриархален и проруски светоглед. Рийл поиска песента да бъде забранена.
Неочаквано евродепутатът намери съюзник в радикалното православно движение "Сорок Сороков". Активистите казаха, че Sigma Boy сексуализира тийнейджърите и нарекоха песента "вулгарна и развращаваща децата". Затова движението настоява Главната прокуратура да направи проверка на песента.
В отговор Михаил Чертишчев предложи да се обърне внимание на самата организация "Сорок Сороков", която "видя нещо" в танците на 11-12-годишни момичета. Той смята, че в песента няма нищо "свързано с патриархалността". Чертишчев заяви, че песента е "за лесните отношения между момичета и момчета" и "няма политизация в песента".
В същото време песента намери и съюзници. Лидерът на фракцията на ЛДПР Леонид Слуцки видя в речта на члена на Европейския парламент „пресата на кенсъл културата“. Според него "меката сила на руската култура печели на световната поп сцена", а "нашите момичета, талантливи ученички" "напредват, разрушавайки порочните основи на ЛГБТ фашизма". Авторите на песента бяха подкрепени и от представители на Единна Русия и Нови хора.
За това те дори бяха критикувани от ръководителя на Лигата за безопасен интернет Екатерина Мизулина. Тя беше изненадана, че песента се обсъжда в Държавната дума, "включително цели лидери на фракции".
"Сякаш няма други проблеми в страната“, коментира тя.
Самият Чертишчев е положително настроен: „Ако искат да забранят нашата песен, тогава ми се струва, че това, напротив, провокира хората да научат повече за това, което искат да забранят. Така че нека я забранят, ако искат."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.