IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

София Филм Фест стартира на 13 март и ни готви рекорден брой филми

И ще продължи до края на месец март

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

29-ият София Филм Фест ще очаква своите зрители от 13 до 31 март 2025 година, като официалното откриване ще бъде на 13 март в Зала 1 на НДК, с най-новия филм на режисьора Светослав Овчаров „Залог“.

В столичните киносалони, както и на специалните издания в Пловдив, Бургас и Варна, зрителите ще могат да съпреживяват заедно киноисториите и да се срещат с голяма част от техните създатели. В рамките на фестивала се очаква, че присъстват авторите на селектираните творби в конкурсните програми, които да ги представят лично пред българската публика, както и много световноизвестни гости с техните най-нови филми.

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино. В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60. Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала.

„Фестивалът ще изключителен, както винаги, но това, което е особено забележително за 29-ото му издание е присъствието на българско кино. От около 180 – 200 филма в програмата - пълнометражни и късометражни, около 60 филма са български. Това е абсолютен рекорд. Има 21 български игрални филма, от тях 11 са премиери. Има 18 документални премиери – такова нещо никога не е било. И има 11 премиери на български миноритарни копродукции. Да не говорим за късометражните филми“, заявява директорът на Международния кино фестивал „София филм фест“ Стефан Китанов на първата пресконференция, посветена на тазгодишното издание.

Голямата част от тези филми са съфинансирани от Изпълнителна агенция "Национален филмов център". Китанов поздрави директора ѝ Петър Тодоров за годините, в който той я ръководи, тъй като по думите му „по негово време институцията е стъпала на краката си.“

„Надявам се все повече български филми да намират подкрепа от чуждестранни партньори, защото за мен това е бъдещето на европейското кино“, коментира самия Тодоров.

Българският рекорд

Той допълни, че за първи път три български игрални филма ще се състезават за Голямата награда „София град на киното“ в Международния конкурс за първи и втори филми на София – „Безветрие“, „Плът“ и „Пакет вечност“

„Безветрие“ на Павел Веснаков разказва историята на млад мъж, който се прибира в България, за да продаде апартамента на починалия си баща. Рутинната на пръв поглед задача се превръща в пътешествие назад във времето, чрез което трябва да превъзмогне травмите от миналото. В главната роля е рап-изпълнителят Огнян Павлов, популярен като Fyre.

Игралният пълнометражен дебют „Плът“ на сценариста и режисьор Димитър Стоянович разказва за болезнените преживявания на Надежда, която, докато превежда романа „Плът“ на измисления носител на Нобелова награда Юкио Кобаяши, открива, че има тумор на главата.

В главните роли са Пламена Гетова и Весела Бабинова, а останалите актьори, които ще гледаме във филма, са Юлиан Вергов, Диляна Попова, Рашко Младенов, Руши Видинлиев, Назим Каракурт, Стефан Мавродиев и Николаос Цитиридис. Оператор е Рали Ралчев. Музиката към „Плът“ е на Живко Петров.

Пълнометражният дебют на Магделена Илиева „Пакет Вечност“ е черна комедия за погребален агент в българско градче, където старите вражди никога не умират, а се предават в наследство. Филмът провокира размисъл отвъд реалността на малкия град: Какво е нужно, за да простим в несъвършения ни свят? Възможно ли е изкупление на място, където историята хвърля тежка сянка, а разделителните линии изглеждат непреодолими? В главните роли са Стоян Дойчев и Мариана Крумова, Китодар Тодоров, Александра Сърчаджиева. Оператор е Дебора Врици, композитор е Симоне Чивитило, съсценарист – Джонатан Хайделбергер. Продуцентът Мартичка Божилова се появява в епизодична роля. Световната премиера бе в програма „Спектър“ на 34-ия филмов фестивал в Котбус.

Както споменахме, 29-ият София Филм Фест се открива официално на 13 март в Зала 1 на НДК със световната премиера на игралния филм „Залог“ на режисьора Светослав Овчаров. В главните роли на историческата драма ще видим Асен Блатечки, Захари Бахаров и румънската актриса Офелия Попии. Участват още Деян Донков, Иван Савов, Стефан Мавродиев и др. Филмът е копродукция на България и Румъния с подкрепата на НФЦ.

За него режисьорът сподели:

„През 1991 година и по това време държавата не отделяше никакви средства за култура. По това бях много близък приятел със Зако Хеския, въпреки че беше 35 години по-възрастен. Един път той ми каза: "Трябва да направиш игрален филм за Стамболов, Паница и Фердинанд!". Аз се му отвърнах: „Що за глупости, кой ще ти гледа филм за Стамболов, когато хората нямат пари за хляб?!“ Въпреки това Зако настояваше и се зарече, че ще идва всеки ден, на дивана ми, докато не го напиша. Така и направи и го написах. И тогава се пошегувах, че сигурно ще бъда на неговите години, когато направя този филм. И иронията е, че в момента съм точно на неговите години, на които беше, когато водихме този разговор.“

Едно от емблематичните имена в българското кино – актьорът Йосиф Сърчаджиев ще получи Наградата на София на Столичната община за приноса си към седмото изкуство.

Тази награда ще бъде връчена и на легендарния хърватски режисьор Райко Гърлич, който ще бъде един от специалните гости на фестивала. Той ще представи няколко от най-значимите си творби, както и най-новия си филм „Всичко си има край“, копродукция между Хърватия, България, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина и Турция, с подкрепата на ИА „Национален филмов център“. Райко Гърлич ще изнесе и майсторски клас в рамките на София Мийтингс.

За 23-и път международно жури ще определи Голямата награда в конкурса за първи или втори игрален филм „София – град на киното”, осигурена от Столична община.

Ето и част от потвърдените конкурсни филми:

  • „Безветрие“ („Windless“) – България-Италия, режисьор Павел Г. Веснаков;
  • „Котешки плач“ („Cat’s Cry“) – Сърбия-Канада-Хърватия, режисьор Саня Живкович;
  • „Меден месец“ („Honeymoon“) – Украйна, режисьор Жана Озирна;
  • „Не съм такава“ („I’m Not Like That“) – Хърватия, режисьор Звонимир Муниврана;
  • „Пакет Вечност“ („Eternity Package“) – България-Италия, режисьор Магделена Илиева;
  • „Плът“ („Flesh“) – България, режисьор Димитър Стоянович;
  • „Под сивото небе“ („Under the Grey Sky“) – Полша, режисьор Мара Томкович;
  • „Умри като мъж“ („Die Like a Man“) – САЩ, режисьор Ерик Назарян.

Балканският конкурс включва 12 от най-успешните филми от региона. Сред селектираните заглавия са:

  • „Автопортрет“ („The Erl-King“) – Сърбия-България, режисьор Горан Радованович;
  • „Капка вода“ („Waterdrop“) – Албания-Италия-Румъния, режисьор Роберт Будина;
  • „Лунапарк“ („Luna Park“) – Албания-Италия-Хърватия-Гърция-Косово, режисьор Флоренц Папас;
  • „Майка Мара“ („Mother Mara“) – Сърбия-Словения-Швейцария-Босна и Херцеговина-Черна гора-Люксембург, режисьор Миряна Каранович;
  • „Трафик“ („Traffic“) – Румъния-Белгия-Холандия, режисьор Теодора Михай;
  • „Триумф“ („Triumph“) – България-Гърция, режисьори Кристина Грозева, Петър Вълчанов;
  • „Янис в градовете“ („Giannis in the Cities“) – Гърция, режисьор Елени Александракис.

23-ият Конкурс за български късометражен филм ще представи 12 филма, селектирани от жури в състав: режисьорите Константин Божанов, Радостина Нейкова и Орлин Милчев, носител на наградата през 2024 година. За шеста поредна година наградата на стойност 9 500 евро (1 500 евро парична премия и 8 000 евро в постпродукционни услуги) се осигурява от Доли медия студио. Ето кои са селектираните филми:

  • „Глава 6“ („Chapter 6“) – режисьор Ивайло Минов, 20 минути;
  • „Градинарят на бурените“ („The Weed's Gardener“) – режисьор Ася Кованова, 12 минути;
  • „До теб“ („Dear You“) – режисьор Таня Божинова, 8 минути;
  • „Ехо“ („Echo“) – режисьор Ангел Радев, 29 минути;
  • „Никол“ („Nicole“) – режисьор Елена Тончева, 23 минути;
  • „Потомство“ („Posterity“) – режисьор Емил Александров, 20 минути;
  • „Спиралата между звука и тишината“ („The Spiral Between Sound and Silence“) – режисьор Кристина Георгиева, 20 минути;
  • „Тиня“ („Silt“) – режисьор Катя Симеонова, 23 минути;
  • „Това, което остава“ („What Stays After“) – режисьор Димитрис Георгиев, 20 минути;
  • „Тъмна стая“ („Dark Room“) – режисьор Юлиан Рачев, 11 минути;
  • „Хавай“ („Hawaii“) – режисьор Радослав Камбуров, 13 минути;
  • „Metamorphosis“ – България-Италия, режисьори Томазо Мазарини и Веселин Неделчев, 20 минути.

Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община, с подкрепата на Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“ и програма „Творческа Европа“ МЕДИА на Европейския съюз, в партньорство с Националния дворец на културата, културни институти, спонсори, партньори и приятели.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свободно време
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата