IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Шокиращи данни: Топенето на ледниците рязко се ускорява - какво се случва

Средно около 273 милиарда тона лед се губят всяка година

Снимка: Mario Hagen от Pixabay

Снимка: Mario Hagen от Pixabay

Международен научен екип установи, че през последното десетилетие топенето на ледниците в световен мащаб се е ускорило, предаде АФП. Според новите данни това явление, което предизвиква необратимо покачване на морското равнище, може да бъде по-интензивно от очакваното.

Ледниците, които са важни регулатори на климата и осигуряват прясна вода за милиарди хора, се топят бързо с повишаването на глобалните температури вследствие на човешката дейност. Топенето рязко се е увеличило, като между 2012 и 2023 г. е загубен 36 процента повече лед, отколкото между 2000 и 2011 г.

Средно около 273 милиарда тона лед се губят всяка година, което се равнява на потреблението на вода от световното население за 30 години. Резултатите са "шокиращи", без да са напълно изненадващи с оглед на продължаващото глобално затопляне, казва Майкъл Земп от Университета в Цюрих, съавтор на изследването, публикувано в сп. "Нейчър".

От началото на века ледниците в света са загубили около 5% от обема си, като се наблюдават големи регионални различия - от 2 процента в Антарктида до 40 процента в Алпите. Регионите с по-малки ледници ги губят с по-бързи темпове и много от тях "няма да преживеят настоящия век", смята Майкъл Земп.

Изследването, координирано от Световната служба за мониторинг на ледниците (WGMS), Единбургския университет и изследователската група Еarthwave, обединява сателитни анализи и измервания на място, за да създаде база за сравнение.

Според Майкъл Земп, ръководител на WGMS, проучването показва, че ледниците се свиват по-бързо, отколкото очакват специалистите в последния доклад на Междуправителствената експертна група за климатичните промени (IPCC) към ООН.

Топенето ще се отрази и на запасите от прясна вода, особено в Централна Азия и Централните Анди. Ледниците са вторият по значение фактор, допринасящ за покачването на морското равнище, след разширяването на морската вода, дължащо се на глобалното затопляне.

Изчисленията на учените сочат, че близо 2 см покачване на морското равнище, дължащо се на топенето на ледниците от 2000 г., означава, че почти четири милиона души по световните крайбрежия са уязвими на наводнения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свободно време
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата