IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Учените отсякоха: Пътуването във времето е възможно

То обаче няма да се случи така, както си го представят хората

БГНЕС

БГНЕС

Учените твърдят, че пътуването във времето е възможно - и хората вече са го правили, съобщава британския "Дейли мейл".

Възможността да се пътува във времето е вълнувала хората от векове, но въпреки, че звучи като чиста научна фантастика, физиците вече смятат, че пътуването във времето наистина е възможно. Всъщност учените твърдят, че хората вече са го направили.

Но преди да започнете да планирате пътуването си до древен Рим, експертите предупреждават, че истинското пътуване във времето няма нищо общо с това, което виждаме по филмите.

Може да изглежда очевидно, но тук, на Земята, всички ние се движим във времето със скорост една секунда в секунда. Благодарение на общата теория на относителността на Айнщайн обаче е възможно да пътуваме във времето по-бързо от тази скорост.

Колкото по-бързо се движи човек, толкова по-бързо може да пътува напред във времето - прескачайки векове само за минути, когато се приближи до скоростта на светлината.

Въпреки че този ефект е незабележим при по-ниски скорости, той означава, че всички астронавти на Международната космическа станция (МКС) са „пътешественици във времето“, които прескачат напред в бъдещето.

Истинското пътуване във времето обаче не се състои в прескачане от една точка на времевата линия в друга. Според НАСА „пътуване във времето“ е пътуване със скорост, по-голяма от една секунда в секунда. И макар това да звучи невъзможно, космическата агенция твърди, че всъщност е възможно.

През 1915 г. Алберт Айнщайн представя своята обща теория на относителността пред Пруската академия на науките в Берлин и доказва, че пътуването във времето е възможно.

Колкото и странно да звучи тази ситуация, теориите на Айнщайн показват, че този вид пътуване във времето е не само възможно, но и изключително разпространено.

Д-р Аласдър Ричмънд, философ и експерт по пътуванията във времето от Единбургския университет, заяви пред MailOnline: „Айнщайн ни учи, че това колко бързо минава времето в заобикалящата ви среда, варира в зависимост от скоростта ви."

По същество това означава, че колкото по-бързо пътувате, толкова по-бавно усещате времето.

Така че, ако сте в самолет или влак, ще усещате времето по-бавно от всеки, който стои неподвижно, и експериментите са показали, че това е вярно.

През 1971 г. двама учени на име Джоузеф Хафеле и Ричард Кийтинг решават да докажат теорията на Айнщайн, като предизвикат разширяване на времето тук, на Земята.

Учените взели два свръхпрецизни атомни часовника и ги натоварили на търговски самолети, способни да прелетят целия свят с един полет.

Единият часовник бил изпратен на изток, а другият - на запад, след което били сравнени с трети часовник, който бил оставен неподвижен на земята. Часовникът, движещ се на изток с въртенето на Земята, се движел по-бързо от този на земята и по този начин изминавал по-малко време.

В същото време часовникът, който летял на запад срещу въртенето на Земята, се движел по-бавно от часовника на земята и така всъщност изминавал повече време.

И точно както предвижда общата теория на относителността, когато часовниците се приземили, Хафеле и Кийтинг установили, че часовникът, летящ на изток, е загубил 59 наносекунди, докато часовникът, летящ на запад, е спечелил 237 наносекунди.

Според тази теория всеки, който прекарва много време в движение с висока скорост, е пътешественик във времето.

Астронавтите на борда на МКС се движат около Земята със скорост близо 17 500 мили в час (28 100 км/ч), достатъчно висока, за да изпитат леко пътуване във времето.

Например астронавтът на НАСА Скот Кели вече е прекарал 520 дни на станцията и в резултат на това е остарял малко по-бавно от своя еднояйчен близнак Марк Кели, който е останал на Земята. Въпреки че тези ефекти са незабележими, те са достатъчно често срещани, за да предизвикат технически проблеми за прецизни системи като GPS сателитите.

Докато пътуването напред във времето е естествено следствие от физиката, пътуването в миналото е друга история.

"Пътуването назад във времето е много, много по-сложно", казва д-р Ричмънд.

Въпреки това, макар че на практика това вероятно е невъзможно, д-р Ричмънд посочва, че пътуването назад във времето е „теоретично възможно“.|БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свободно време
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата