IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Хрупкави червеи с червен пипер: Каква ще е храната през 2050 г. според топ готвачите?

Призивът е за адаптиране към изменението на климата и променящите се вкусове

Снимки: Getty

Снимки: Getty

Хрупкави червеи с червен пипер, кимчи от моркови и хайвер от артишок може да присъстват в изисканите менюта за хранене на бъдещето, според Ален Дюкас и други водещи френски готвачи.

Дюкас и повече от 100 други представители на висшата кухня тестваха това ястие и други деликатеси на обяд в Meudon, близо до Париж, тази седмица, който беше на тема „Какво ще готвим през 2050 г.?“

Готвачите отначало се изненадаха, когато им предложиха ордьовър от брашнени червеи на скара - ларвната форма на вид жълт бръмбар - подправени с червен пипер, пишат от The Times.

„В Survivor ли сме?“, попита един от тях, имайки предвид телевизионното риалити шоу, в което състезателите трябва да търсят храна на отдалечено място.

След като преглътнаха съмненията си обаче, готвачите обявиха леко запечените червеи за пикантни и възхитително хрупкави. Определиха ги за идеално съчетани с кимчито от моркови и хайвера от артишок и копър. След това дойдоха сурови аспержи и селски бекон с привкус от киселец, последвани от растителен препарат с аромат на сурова риба тон и целина с веган майонеза.

Менюто, създадено от Лаура Портели и Кристоф Сентан, главни готвачи на Les Roseaux, ресторант в преустроен хангар за дирижабъл, беше в съответствие с призива на Дюкас за адаптиране към изменението на климата и променящите се вкусове.

Френският готвач, който има 21 звезди Мишлен и повече от 40 ресторанта, каза, че това означава използване на по-малко енергия при готвене, „по-малко животински протеин, но по-добро качество“.

Гурме ястията на утрешния ден, добави той, трябва да бъдат "добри за ядене, полезни за здравето и полезни за планетата. Ако се храним по-добре, планетата ще се справи по-добре."

Според Дюкас „провалът е по-малко сериозен от отказа да се промениш“. Неговият ресторант Sapid в Париж отвори през 2021 г. с 95% вегански предложения в менюто, но оттогава той включи риба, млечни продукти и яйца в менюто, но не и червено месо.

Останалата част от менюто беше съсредоточена върху ферментацията, характерна техника на известния ресторант Noma в Копенхаген. Champignons de Paris, или печурки, бяха придружени от спанак и черен трюфел и приготвени във ферментирал растителен сос.

Портели и Сентан представиха това, което казаха, че е пример за революционна техника за запазване на налягането: бульон от сурови скариди, консервирани в продължение на 30 дни, с ориз от водорасли.

Идеята на това меню беше да подтикне към въпроси и иновации“, казва Сентен, припомняйки си, че Дюкас му е казал в началото на кариерата си: „Не те наемам за това, което знаеш как да правиш, а за това, което ще се научиш да правиш.“

Клемент Ори от Carbone 4, консултантска компания, която съветва хранително-вкусовата промишленост относно стратегии за нисковъглеродни емисии, каза: 

"През 2050 г. ще живеем в разстроен свят. Горещите вълни ще бъдат нещо нормално. Трябва да се подготвим за недостиг."

Производството на говеждо месо, сирене и други млечни продукти ще бъде засегнато, както и плодовете и виното, според Ори, който присъства на обяда. „Ще трябва да променим целия си метод на отглеждане и производство.“

Увеличаването на автоматизацията, роботите и изкуственият интелект също ще променят начина, по който готвачите работят.

„Идеята е да правим по-добре с по-малко“, каза Дюкас. „Опасността е да откажеш да се промениш.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свободно време
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата