"Здрасти, приятелче!”, с този поздрав посрещат децата в шведската детска градина Егалия.
В това детско заведение съзнателно не наричат децата с „тя” или „той”, „нея” или „него”. Идеята е да не се фокусира вниманието на малките върху пола им, за да не се създава чувство за превъзходство или непълноценност пред представителите на противоположния пол.
„Обществото е свикнало да вижда момичетата женствени, мили и симпатични, а момчетата – мъжествени, грубовати и бойки”, пояснява възпитателка от градината. Ние пък им даваме възможност да бъдат такива каквито искат.
Финансираната от данъците на гражданите детска градина, намираща се в шведската столица, е пример за най-радикалния опит на властите да се постигне пълно равноправие между половете от най-ранна детска възраст, пише Би Би Си.
В стремежа си да разчупят стереотипите още в предучилищното образование властите изхождат от предположението, че дори в свободомислещото шведско общество момчетата имат предимство.
В много от детските заведения се назначават специални „гендерни педагози”, които помагат на възпитателите да избягват думите и поведението, които биха насадили в децата нежелателни стереотипи.
Според някои родители обаче прекаленото увлечение от изтриването на тези стереотипи е отишло твърде далеч и заплашва децата с големи проблеми, когато излязат от детската градина и се сблъскат с реалността.
Долу Снежанка, да живеят еднополовите жирафи
В „Егалия” цари пълно равноправие. Момчетата и момичетата „готвят” заедно в детската кухня, в която има и кубчета.
Персоналът на градината прави специални усилия да бъде възпитана търпимост към хомосексуалистите, бисексуалните и травеститите. В заведението има книжка за двама приятели, еднополови жирафи, които много страдат заради това, че не могат да имат собствени деца, до момента в който не намират изоставено крокодилско яйце.
Почти всички книжки тук разказват за еднополови двойки, самотни родители и приемни деца.
„Понякога се случва, докато децата играят на семейство, да се окаже, че ролята на майката вече е заета. Децата започват да се карат и тогава ние предлагаме да има две или дори три майки”, разказва още директорката на градината.
Тези методи не се харесват на всички, вече има случаи на родители, които са отписали децата си, затова пък броят на желаещите да постъпят точно в тази детска градина непрекъснато расте.
Първи сред всички
Вече десетилетия Швеция се бори активно за правата на жените и стана първата европейска държава, която разреши еднополовите бракове и правото на тези двойки да отглеждат приемни деца.
Според някои психолози обаче гендерното равенство, което се налага в това детско заведение, се превръща в изкореняване на мъжкото начало.
Трябва да се отбележи, че в „Егалия” не се спори по въпроса за физическите различия между двата пола.
По думите на директорката целта е да се обясни на децата, че тези разлики не означават, че изначално момчетата и момичетата имат различни интереси и способности.
Тя обяснява ползите от този подход с примера, че когато на децата се каже, че ще дойде лекар, полицай или водопроводчик, те не се затормозяват да мислят дали той ще е мъж или жена, и са отворени за всеки вариант, което разширява кръгозора им.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.