Нормите на поведение във всекидневието понякога се различават от тези в офиса. Ето някои основни моменти.
По дрехите посрещат
Това, че късите панталонки и миниполите не се вписват в дрескода на офиса, е ясно. Но в избора на дрехите, с които ходим на работа, има и други тънкости, които зависят от положението ви в офиса. Например ако искате повишение, по-добре изберете деловия стил. Жените дори могат да вмъкнат елемент от мъжкото облекло, като вратовръзка, например. Ако пък повишението вече е факт, то вие трябва да затвърдите авторитета си в очите на служителите си.
Положението на ръководител се подчертава с помощта на скъпо и качествено облекло. Съществува негласно правило, че стойността на деловия костюм трябва да бъде приблизително половината от заплатата ви..
Поздрави и представяне
Често възниква въпросът кой трябва да поздрави първи. В обикновения живот мъжът първо поздравява жената, а по-младия поздравява първи по-възрастния. В офиса обаче правилата са малко по-различни. Тук първи поздравява подчиненият, а после шефът. Изключение се прави само в ситуацията, когато началникът влиза в стаята, където работят служителите му.
Що се отнася до ръкуването, то деловият етикет допуска то да бъде пропуснато. Ако пък този ритуал ви харесва, имайте предвид, че жената първа протяга ръка към мъжа. Във всички случаи ръкуването трябва да бъде кратко. Ако сте влезли в помещение и искате да се ръкувате с конкретен човек, ще трябва да го направите и с останалите присъстващи в стаята.
Когато запознавате колеги или партньори, по-младите и тези на по-ниска длъжност се представят на по-възрастните и висшестоящите. Жената обаче никога не се представя първа, когато е сама, изключение е случаят, когато става въпрос за студентка и преподавател. Когато представят мъж, той е длъжен да стане. Жената става само при запознанство с по-възрастна от нея дама или мъж със значително по-висок от нейния статут.
Влезте!
Трябва ли да почукаме на затворена врата. Смята се, че се чука само на врата, зад която има по-малко от трима души. В гъсто населените помещения се влиза без предупреждение.
След като сте влезли, може да седнете без специална покана, но само след като „стопанинът“ на стаята вече е седнал.
Дамите – с предимство?
Истинският джентълмен винаги ще пусне дамата пред себе си, но в офиса правилата отново се променят. Според съвременния делови етикет първи минава този, който е най-близо до вратата. Жените ще трябва да си отворят вратата сами.
Същото се отнася и до асансьора, ако в обикновеното всекидневие мъжът влиза първи (все пак това е опасно място и представителят на силния пол трябва да провери дали всичко е наред), то в офиса, дамата съвсем спокойно може да се шмугне и да изпревари колегата си.
Дзъъън, дзъъъън…
Когато звъни телефонът, слушалката трябва да бъде вдигната не по-късно от четвъртото позвъняване, в противен случай ще се приеме за демонстрация на незаинтересуваност. Ако в процеса на звънене връзката се разпадне, звъни този, който първи е набрал.
Ако телефонът иззвъни, докато сте в среща, вдигнете слушалката, обяснете ситуацията и се разберете кога да се чуете отново. Ако позвъняването е прекалено важно, за да бъде отложено, непременно се извинете пред човека, с когото разговаряте в стаята.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.