Няма началник, чието сърце да не трепне при вида на „нощуващия“ в офиса служител. Но нека не ви успокояват обещанията за премия, защото най-вероятно ще трябва да я похарчите за възстановяването на разклатеното ви здраве.
Офисът е вторият ми дом
Повечето от нас са убедени, че парите никога не са в повече и прекарват свободното си време не за да си починат, а за да заработят допълнително. Разбира се житийските ситуации са различни, но един ден неизбежно ще трябва да се разплатим за тях.
Ето какво казва статистиката:
• При над 60 часа работа седмично рискът от производствени и битови травми нараства два пъти.
• Вероятността покрай премията да се сдобиете с хроничен стрес, особено ако работите без отпуска през цялата година, се увеличава със 70%.
• 2% от самоубийствата са предизвикани от т.нар. Синдром на липсата на отпуска.
• 80% от съдебните спорове са точно заради тази премия, която често така и не била изплатена.
Депресията, стресът и повишената тревожност са най-малкото, което заплашва тези, които прекарват извънредни часове в офиса или взимат работа за вкъщи. Като добавим емоционалното отчуждение и опустошеност – вечно работещата и заета майка не е най-добрата майка. А често и не е най-добрата жена. Същото важи и за мъжете. Прекаленият хъс може сериозно да навреди на физическото здраве.
На фона на нарастващата умора неизбежно се понижава имунитета, влошава се състоянието на сърдечната дейност и кръвното налягане, пише ladymail.ru.
Необходимо и достатъчно
Желанието ни да печелим повече е свързано с потребностите ни. И точно тук се коренят всичките ни проблеми. Ние все ще искаме повече и повече. От всички страни ни заливат реклами, които са насочени към примитивните ни човешки инстинкти. Купи си iPhone и ще си готин, вземи си нова кола – и блондинките ще са твои! И така до- безкрай!
В стремежа на човек да се стреми нагоре, няма нищо лошо, но трябва да помним, че потребностите ни може да станат безкрайни. А възможностите ни, както физическите, така и интелектуалните са ограничени. Психологът Олег Витренко съветва да се водим от формулата „необходимо и достатъчно“.
Ако се научим да се придържаме към нея, животът ни ще се оцвети с други цветове. Никакви пари не могат да компенсират разклатеното здрави, стреса и депресията.
Правила за безопасност
Как да се справим, ако все пак извънредният труд е необходим?
1. Ако не виждате бял ден, а в крайна сметка едва свързвате двата края, струва си да се замислите за това как да повишите квалификацията си или да смените работата.
2. Не се преработвайте – дори да сте взели допълнителна работа. Безопасният максимум е 48 часа работна седмица. Всеки час повече сериозно заплашва физическото ви и психическо здраве.
3. Много е важно да сте удовлетворен от размера на възнаграждението си за извънредната работа. Това е задължително условие, към което трябва да се отнесете сериозно.
4. Опитайте да превърнете хобито си в допълнителен доход. Определете кое най-много ви харесва да правите и действайте!
5. Задължително се наспивайте.
6. Ако работите с краен срок, никога не отлагайте до последно.
7. Помнете, че няма как да спечелите всички пари на света. Животът се състои от прости и напълно достъпни удоволствия и всичко най-ценно получаваме напълно безплатно!