Кавгите в една връзка са нещо нормално, но ако двамата не знаят как да се карат, настъпват проблеми, потвърди изследване на американския Готман институт.
„Има конструктивни и деструктивни кавги. Конструктивното обсъждане дава възможност и на единия, и на другия партньор да изразят чувствата си, нещата се решават с компромис. Деструктивните аргументи се въртят в омагьосан кръг и то около едни и същи неща“, изтъква специалистът доктор Сесилия Д'Феличе.
За да промените начина, по който се карате, първо трябва да познавате самия себе си.
Хората трябва да знаят, че партньорът ни не чете мислите ни и трябва да му кажем какво точно чувстваме. Понякога караниците се въртят около едни и същи неща, а истинските причини са всъщност много по-дълбоки. Вие трябва да ги откриете, допълва Д'Феличе.
Най-честите роли, в които партньорите влизат, когато се карат, са жертва и нападател, стена, защита, прекалено остра критика и презрение.
Жертва и нападател
В такава кавга винаги има жертва, която се чувства атакувана и нападател, който е виновен за всичко това. Ако вие сте жертвата, това означава, че вашият партньор е изцяло виновен за скандала. Ако сте в ролята на жертва, означава, че сте пасивни, съответно че вашият партньор поема по-голяма отговорност във връзката ви.
В подобна ситуация най-важното е да не забравяте, че и двамата имате избор. Нападателят, вместо да крещи на жертвата, трябва да й припомни, че трябва да поеме отговорност за връзката, а не да се държи безпомощно. Езикът на тялото също е важен. Вместо да се страхувате, кажете на партньора си, че се боите. Това е много добра възможност да признаете, че имате проблем и се научете как да се карате конструктивно.
Каменна стена
Вие сте „загрели“ в скандала, а от партньора ви – нито дума. Той просто не желае да влиза в конфликт, но това не означава, че проблемът е решен. Мъжете са тези, които по-трудно се справят с емоциите и затова по-често избират да си тръгнат вместо да се карат. За разлика от тях жените по-бързо „канализират“ емоциите си и по-лесно се справят с тях. Тази ситуация е особено опасна, защото нито един от партньорите не казва какво точно мисли.
Освен че това не е добре за връзката, този начин на каране е опасен и за физическото здраве, особено за сърцето и кръвното налягане, както и за имунитета, който отслабва поради силния стрес. Мъжете може да получат дори сърдечен или мозъчен удар и затова е важно да се научат да слушат партньорката си и конструктивно да обсъждат проблемите.
Защита
Най-опасни са взаимните обвинения, като при това нито една от страните не поема отговорност. Ако не сте сигурни, че знаете какво точно наистина ви трябва, не обвинявайте партньора си за това.
Прекалено остра критика
Натрупаният гняв или несвоевременното изразяване на чувствата най-често ескалират в системно и прекалено критикуване. Ако нещо ви мъчи, кажете го веднага. В никакъв случай не чакайте, но оставете партньора ви и той да каже какво мисли за това.
Презрение
В подобна ситуация взаимното уважение е изчезнало и единственото, което изпитвате, е презрение. Толкова сте ядосани, че не ви интересува какво има да каже другият.
Научете се да се карате, но конструктивно. Оставете партньора си да говори и не го прекъсвайте. Така ще стигнете до истинската причина за презрението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.