Да работиш с роднини си има своите предимства, особено за новоосновани компании, които не разполагат с много наличен капитал. Членовете на семейството са тези, които биха работили за бъдещи приходи, вместо да настояват за високи доходи на момента. Но да наемаш на работа членове на семейството си крие своите рискове.
Същата дълбочина на емоцията, когато близки хора споделят успехи и трудности, която би могла да закрепи един семеен бизнес, би могла и да го провали. Ако се подхлъзнат по наклонената плоскост, роднините може вместо да си дават подкрепа в тежки моменти, всъщност да започнат взаимно да се обвиняват и да пренасят лични конфликти в професионалната среда, както и обратното.
Въпросът за това кой да води парада и разликите във възгледите на различните поколения са предизвикателства пред собствениците роднини. С една дума семейният бизнес не е имунизиран срещу борбата за власт и интригите.
Ето няколко стратегии за справяне с възможните спънки при управляването на семеен бизнес:
Създайте политика за наемане на членове на семейството. Трябва да имате черно на бяло какви са критериите, по които се определя дали даден член на семейството е подходящ за дадена позиция и за самия екип.
Създайте семеен съвет. На срещите всеки един дава идеи или споделя притеснения относно бизнеса. Трябва да има правила за провеждане на тези срещи, така че никой да не се чувства изолиран или пренебрегнат.
Успешно планиране. Трябва да имате предварителен план за това кой ще застане на мястото на старши служител или генерален мениджър след пенсионирането му. Ако няма такъв план, може да започне семейна война за власт, която да потопи целия кораб.
Останалото прочетете в Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.