Бюджетирането на едно домакинство е трудна задача. Ето няколко съвета за това какво да избягвате, за да не усложните ситуацията у дома още повече:
Грешка 1:
Финансовата изневяра – 80% от женените хора харчат пари, за които съпругът/съпругата не знаят, и то обикновено за да избегнат конфликта вкъщи. Ала скриването на голям харч или изкарването на тайна кредитна карта подронват доверието, което е ключово в една здрава връзка.
Грешка 2:
Безразборните харчове – Хубаво е да документирате разходите си, за да можете да ги преглеждате и в бъдеще и да преценявате къде нещата са в повече и къде не достигат. Така ще балансирате бюджета си и по всяка вероятност ще си спестите онези няколко мъчителни дни в края на месеца, през които ядете предимно картофи.
В интернет има вече безброй програми и дори прости екселски таблици, преведени на български, които ще са ви много полезни, за да овладеете разходите си. А и така лесно ще проследите дали половинката ви е откровен/а за харчовете, които декларира пред семейния финансов съвет.
Грешка 3:
Противоположен начин на живот: Много от нас създават семейство с хора, свикнали да живеят живота си с различен финансов ритъм от нашия – някои са с по-широки пръсти, други следят всяка стотинка. Но истината е, че когато противоположностите се привлекат, това освен рецепта за страст, би могло и да е рецепта за големи проблеми и разпад.
Това, което може да помогне в такива случаи, вместо мълчаливо да се чувствате прецакани, че половинката ви харчи/пести твърде много, е ако си отделите време за разговор с нея за общите ви цели и семейни ценности. Ако не можете да постигнете консенсус, включете и трета безпристрастна страна, на която имате доверие – родител, кум, близък приятел с повече опит. По-спестовните трябва да свикнат с мисълта, че е нормално да се поглезиш от време на време, а прахосниците е важно да се придържат към поставените семейни спестовни цели.
Останалото прочетете в Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.