Почти навсякъде се срещат мързеливи колеги, които се опитват да работят по-малко и винаги бягат от отговорност. Непрестанните караници и забележки няма да свършат работа, а само могат да напрегнат обстановката. Ето кои са осемте съвета, които ще ви помогнат да се справите със ситуацията:
1. Не им позволявайте да ви разсейват
Не губете деня си, фокусирайки се върху факта, че мързеливият ви колега постоянно си проверява Facebook профила или пише съобщения на телефона. Опитайте се да го изолирате и се съсредоточете върху работата си.
2. Не позволявайте да влияе на отношението ви
Не губете времето, енергията и нервите си да се ядосвате на мързеливия си колега. Рискувате да станете раздразнителни и да не вършите работата си добре. Враждебният колега е лошо нещо точно толкова, колкото и мързеливият.
3. Не го обсъждайте
Ако издадете мързеливия колега, това може да ви направи лоша шега. Може да ви сметнат за доносник или пък клюкар. Да се намери баланса в тази ситуация е трудно. Всичко зависи от това какъв човек е работодателят ви. Някой шеф би ви благодарил, че сте го уведомили за този проблем, друг пък би могъл да ви направи забележка да не се бъркате в работата на другите служители.
Най-добрият вариант би бил, ако имате възложен общ проект с въпросния мързелив колега, и тогава да отидете при шефа си и да кажете: „Не мога да продължа да работя по задачата, защото чакам Иван да довърши неговата част. Какво да правя сега?“.
4. Не се поддавайте на примера им
Обедна почивка с времетраене два часа може и да звучи много примамливо, но не се подлъгвайте. Не мислете по начина, че след като за него може, значи няма проблем и вие да го правите. В крайна сметка нали именно вие се дразните на това поведение.
Останалите съвети вижте в Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.