Има много статии за това как да си поискате повишение, как принципно да водите преговори, как да получите подкрепата от своя работодател, как да покажете уменията си в службата и т.н.
Истината обаче е, че все повече хора се страхуват да си поискат повишението, което смятат че им се полага за усиления труд, най-вече заради безработицата и лошите икономически обстоятелства в държавата (а може би и във фирмата, в която работят).
Въпреки че този ход е наистина труден (и донякъде унизителен), все пак трябва да се предприеме, защото може да се окаже изненадващо успешен. Е, все пак се пригответе и за разочарование...
Ето и няколко съвета в тази насока:
Преди да прекрачите кабинета на шефа си, за да му отправите важния въпрос, е добре да резюмирате на един лист своите успехи през последните месеци/седмици/дни. Списъкът ви трябва да включва следното:
1. Информирайте се колко струвате според пазара на труда (какво заплащане получават служителите на вашата позиция в конкурентните фирми)
2. Дайте примери за бонуси за подобни позиции в други компании, които са ви известни.
3. Определете честно вашият собствен принос към фирмата с факти.
4. Споделете с шефа, ако имате други възможности и предложения за работа, но държите да останете на сегашното си място.
5. Споделете честно, какво мислите за начина на мотивация на персонала във вашата компания.
6. Повдигнете въпроса за искането си, в момент, в който ви нараснат отговорностите или сте постигнал нещо важно за благото на фирмата.
7. Важно е да знаете какво искате. Определете каква е точната сума, която ще ви устройва, за да не ви обещаят увеличение и то да се окаже 5 %.
Кога и как да го направите научете в Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.