IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Причина за развода – Facebook!

Защо социалните мрежи са опасни за брака

Причина за развода – Facebook!

Снимка: Reuters

Иван е обвързан с Ани. Митко пък си изкарва страхотна ваканция в женска компания. А Мая се омъжва за дългогодишния си приятел във Франция – многобройни снимки оттам с изглед към морето, красива булчинска рокля и щастливи усмивки.

Познато ви е нали? Facebook ни клюкари всеки ден какво правят нашите приятели, с кого са обвързани, с кого са се разделили или пък откога са решили, че ще са в „отворена връзка”.

Броят на хората в Германия, ползващи Facebook, никак не е малък – 25 милиона. Те имат средно по 249 приятели и прекарват по 227 минути месечно в социалната мрежа. Но и България не остава по-назад. Българските Facebook-фенове пък имат по 346 приятели средно и прекарват около 2 часа на ден във Facebook.

Социалната мрежа се оказва най-интересната сапунена опера в последно време, особено когато Приятел 1 вече не е обвързан с Приятел 2.

Доколко Facebook може да повлияе върху любовния ни живот показва актуална анкета на британския сайт за разводи Divorce-Online.cu.uk: Повече от 33 процента от разводите през 2011-та година са последствие от Facebook. Най-честите оплаквания и доводи са: съобщения от противополжния пол, закачливи коментари под публикации на бивши партньори и Facebook-приятели – това води до чести спорове в двойката.

Facebook краде времето на двойката, категорична е брачният консултант Зигрид Зоненхолцер. Ползването на социалната мрежа не е здравословно за развитието на връзката. Самата тя е имала клиенти в кабинета си, които я назовават като основна причина за раздяла.

Оказва се обаче, че прахосването на така или иначе оскъдното време във Facebook не е единствената причина за конфликт в двойката. „Когато мъжът и жената се скарат за нещо, те предпочитат след това да седнат пред компютъра, за да се успокоят, вместо да дискутират проблема. Там те търсят и такива емоции, които не откриват у дома“, разкрива още немската терапевтка пред немското издание "Amica". Това води до представата, че с нов партньор нещата биха изглеждали по-различно и затова нито един от двамата дори не се опитва да търси решение на проблема вкъщи.

Социалните мрежи засилват чувството, че един човек има хиляди възможности за избор. Това затруднява изграждането на пълноценно партньорство.

Facebook като страница за запознанства

Социалната мрежа води и до много прояви на ревност между партньорите. Сядайки на компютъра, повечето партньори прекарват много време, разглеждайки чужди снимки и публикации. Според Зоненхолцер 30- и 40-годишните мъже и жени разглеждат Facebook с цел търсене на нов партньор.

Защо приятелката ми се е сприятелила с този непознат? Защо получава съобщения от него? Защо тя пише двусмислени коментари под публикациите на бившия си приятел? Всички тези въпроси могат да побъркат партньора и да го усъмнят в изневяра, убедена е терапевтката. Особено когато настоящият партньор така или иначе ревнува от бившия, такива действия само дават поле за фантазия.

За да се избегнат такива недоразумения, Зоненхолцер съветва всеки да внимава колко време отделя за Facebook. „Ако партньорът влиза онлайн в 2 сутринта само защото тогава половинката му си е легнала, това вече е съмнително“, обяснява тя.

Повод за съмнение се появява също, когато единият не иска да каже паролата си на другия, когато не иска да са приятели във Facebook или когато не иска да се обвърже публично с него. Това води до объркване при едната половинка.

Да разрешим проблема. С общ профил.

Германската терапевтка съветва всички, които имат проблеми с ползването на Facebook и това по някакъв начин застрашава връзката им, просто да си създадат един общ профил. По този начин ще се избегнат много недоразумения, убедена е тя.

А който въпреки всичко иска да запази индивидуалността си, е удачно все пак да бъде открит в отношенията си с партньора и да избягва честата комуникация с бивши и непознати. Ако този начин на поведение във Facebook бъде приоритет за всеки партньор, то тогава новото приятелство в социалната мрежа няма да бъде погледнато „съмнително“, коментарът на бившия ще се забрави по-бързо, а влизането онлайн посред нощ ще бъде възприето съвсем нормално.

Останалото е въпрос на доверие.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
За да се разбираме
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата