В курортния град Трускавец в Украйна ще лекуват депресия със странен метод – слагат те да полежиш в ковчег. Засега стаята за психологическо разтоварване е само проект. Обстановката е уютна: има три ковчега, много вази с цветя, екран, на който се прожектира водопад, а всичко това е огласяно от тиха музика.
Идеята дошла на ум на директора на местния ритуален дом за тъжни обреди, който преди години се прочу в страната, като построи уникален гигантски гроб, в който откри кафене. За нещастие съгражданите му не оценили чувството му за хумор и скоро заведението фалирало.
След фиаското на гроба-кафене директорът Спетан Пиряник продължил да мисли в същата посока и така измислил терапията срещу стрес с ковчези, която според него е много оригинална. Самият живот му я подсказал. Един ден негов служител дошъл на работа, след като преживял тежко раздялата с приятеля си, който се записал в армията. И понеже му било много тежко, си полегнал в един от ковчезите. Така го намерил и директорът.
Директорът поканил лекари за консултация и доброволци-изпитатели – да полежат в гробовете сами с мислите си и да кажат дали терапията ще има положителни резултати.
Водят се преговори със санаториуми, които да използват необичайното лечение.
Засега услугата е безплатна, още няма опашка от желаещи. Степан разбира, че мнозинството от хората са суеверни и не искат да лягат в гроб, преди да им е дошло времето.
Има и смелчаци – някои искат дори да затворят капака на ковчега; една жена от Киев полежала седем минути, мислила, мислила за вечността и измислила в най-скоро време да си намери мъж, да се омъжи и да си роди две деца, защото трябва да изпълни живота си със смисъл.
Според свещеник гробът за разлика от кръста няма сакрално значение, това е просто предмет с определено предназначение. Затова няма противоречие с църковните канони.
Психологът Елена Сохан кометира, че за първи път чува за такава гроботерапия в Украйна. Подобно нещо има в Тайланд – в един храм, в който практикуват лежане в саркофази. Хората медитират по няколко минути и така се пречистват. Тя не се наема да каже категорично дали гроботерапията е полезна. Размислите за вечността не са вредни и все пак за подобен експеримент задължителното условие е човек да има здраво сърце и здрава психика.
Още любопитни новини прочетете в Az-jenata.bg