IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Какъв е гневът ви

За да го овладеете

Какъв е гневът ви

Всеки човек реагира на агресията по различен начин. Едни хора викат, псуват и крещят, а след пет минути им няма нищо, други мрънкат и се оплакват, трети съскат през зъби, а четвърти само ехидно се усмихват, но изражението им става като на сериен убиец.

Добре е да сте наясно с начина, по който се разгневявате и начина по който изразявате своето раздразнение, за да можете да се идентифицирате с някой от тези модели. Тогава ще знаете дали се гневите по здравословен за вас самия начин или пък не и трябва да промените поведението си. Ето ги и шестте модела на разгневяване:

1. Стил на разгневяване: Експлозивен

Този тип хора избухват като атомна бомба всеки път, когато са ядосани, дори поводът да не е много сериозен. В разгара на емоциите си е по-вероятно да кажат прекалено тежки думи или да направят доста крайни неща, за които по-късно да съжаляват горчиво.

Как да се промените, ако сте такъв?

Изчакайте. Визуализирайте мир. Представете си вълните на океана, морския бриз, чуруликането на птичките през пролетта... Изследванията показват, че най-големият прилив на гняв продължава около две секунди, после пак сте ядосан, но е по-вероятно да можете да се овладеете. Затова мислено бройте до 10, докато желанието ви да кажете и ли направите прекалено груби неща поотмине.

Опитайте се да преформулирате на ум вашите чувства, за да имате по-голям контрол върху тях. Кажете си: "Наистина съм разстроен, но не искам да се срамувам от поведението си в последствие."

2. Стил на разгневяване: Чрез самобичуване

Това са хората, които смятат, че лошите неща се случват по тяхна вина всеки път. Те просто са приели, че е по-безопасно и по-лесно да се сърдят сами на себе си, отколкото на този, който ги предизвиква.

Това обаче ги кара да таят гневните си чувства вътре в душата си, а това може да доведе до крайно им разочарование или до депресия.

Как да се промените, ако сте такъв?

Всеки път, когато сте склонен да поемете вината, се замислете кой е отговорен за проблема. Направете списък на вашите положителни качества и работете върху изграждането на вашето чувство за достойнство и самоувереност. Само така можете да преодолеете тези самообвинения. Потърсете специалист, ако имате нужда от повече помощ по този въпрос.

3. Стил на разгневяване: Чрез избягване на проблема

Тези хора си казват, че всичко е добре, а те са ОК, дори когато в тях бушува изригващ вулкан. Те успяват да запазят своята усмивка и щастливо изражение и отказват да проявят раздразнението си. Това не е пасивна агресия, това е погребана агресия.

Най-често жените са склонни да потискат емоциите си, за да съхранят брака, приятелите или работата си. Но основната функция на гнева е да сигнализира, че нещо не е наред и да насърчи търсенето на решение на проблема. Пренебрегвайки този предупредителен знак, може да доведе до саморазрушително поведение (преяждане, шопингмания, алкохолизъм). Вие също трябва да показвате червен картон за лошо поведение на другите хора и да искате извинението им, когато ви наранят.

Как да се промените, ако сте такъв?

Запитайте се дали е наистина добре за вас да търпите негативните качества и злоупотреби на другите? Признавайки, че нещо не е наред, е първата стъпка към промяната. Направете списък от действия, които можете да предприемете, за да промените реакциите си. Опитайте се да се конфронтирате с някой. Кажете „не" на друг. На трети му кажете в лицето какво мислите за него (негативно). Да, вероятно ще изненадате хората, които не ви познават в тази светлина, но какво от това?! Психолозите казват, че потискането на гнева предизвиква повече щети в семействата и приятелствата, отколкото изразения гняв.

Останалото прочетете в Tialoto.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата