Изследователи от университета в Портсмут, Великобритания, изяснили, че желанието на жената да роди бебе рядко е спонтанно. Учените предлагат метод, който определя кога жената ще поиска да стане майка.
Жените с високи доходи и водещи комфортен живот като правило отлагат планирането и създаването на семейство. В млада възраст те се съсредоточават в образованието и кариерата. В същото време жените, които са не толкова добре обезпечени материално, бързат да родят дете и да създадат семейство.
Представителките на прекрасния пол реагират различно и на числеността на мъжете в живота си. „Богатите“ момичета чакат мъжете да се появят в живота им като имат много високи изисквания към тях, а не толкова богатите дами са склонни да „свалят летвата“ при появата на потенциален кавалер.
Авторът на изследването, Аби Чапман, разказва: „Ако по статистика броят на жените в региона превишава броя на мъжете, то неосигурените жени предявяват по-ниски изисквания към партньора. Осигурените жени се държат по съвсем друг начин: те до последно ще се занимават с кариерата и образованието си и няма да помислят за забременяване“.
Учените използвали данни от Националното статистическо бюро и анализирали данните за живота на жени на възраст от 15 до 50 години в 2500 различни области в страната. Изследователите събирали данните за съотношението на броя мъже и жени, възрастта, в която жените раждали деца и социалното ниво на жените в различните региони на страната (наличието на жилище, нивото на дохода, образование и здраве).
Резултатите показали, че всеки 10 % разлика между броя на мъжете и жените водели до раждане в дадената област в страната на „допълнително“ средно 7,5 деца при майки между 25 и 29 години.
В международен план подобни изследвания в други европейски страни също показват тенденция към нарастване и открояване на феномена на високата раждаемост в семейства с ниски доходи. Сред семейства, при които доходът на човек от населението е по-малък от жизнения минимум, многодетните родители са почти един път и половина пъти повече отколкото при родители, които имат едно дете. А семействата, чийто доход надвишава жизнения минимум, два пъти по-рядко имат повече от едно дете.
Резултатите на британските учени са публикувани в списание Biology Letters. Следващият етап от проекта е да се изследва как раждаемостта се влияе от екологията и други фактори.
Още полезни факти прочетете в Az-jenata.bg