Кое е най-важното в една връзка? Любовта? Приятелството? Сексът? Парите? Всъщност истинската връзка е една съвкупност от тези и много други неща. Когато някое излезе извън границите на допустимото или пък въобще не присъства в живота на двама души, тогава връзката става капан. Капан, който те задушава и леко отравя душата ти.
„Токсичните" връзки невинаги се усещат от самото начало. И често толкова сте се омотали в своите отношения, че когато дразнението и задушаването започне, не можете или не знаете как да се измъкнете от другия.
Ето и кои връзки може да определим като токсични или поне извън рамките на нормалните взаимоотношения:
1. Връзка тип „родител-дете"
Хората, които попадат в такива връзки, отчаяно се изпитват да компенсират някаква празнота от детството си. Без значение от точната причина определено подобни взаимоотношения прерастват в дисфункционално поведение – фантазии, постоянно объркване, чувство за вина, двусмислени думи и поведения, враждебност, хроничен негативизъм. Тогава започвате да усещате, че това не е здравословна връзка, но не знаете как да оправите нещата.
2. Връзката тип „Мъченик"
Връзката изисква компромиси и вероятно някои жертви. Но не и пълно себеотрицание (финансово, психическо и емоционално раздаване) в името на любовта. Не може само да давате, давате, копнеейки да бъдете обичани. Всичко си има граници. И това да вярвате, че заслужавате любов, защото сте „мъченик на любовта", е грешно.
Дори и връзката ви да е изпълнена с насилие, вие пак ще смятате, че човекът заслужава любовта ви и всичките ви саможертви.
3. Връзката тип „Агентът на промяната"
В тези връзки попадат хора, които са убедени, че по някакъв начин могат да направят другия „по-добър". Дори и да не виждат промяна, те не се отказват, не го приемат и са обсебени от идеята си да въздействат на партньора си. Когато не се получава, се чувстват отговорни за него, обвиняват себе си и така се самоунищожават. От друга страна, не си тръгват от връзката, защото смятат, че така ще изоставят човека в нужда и пак ще ги гризе вина.
4. Връзка на база „спонсорство"
В този тип взаимоотношения единият осигурява финансите, а другият се чувства длъжен да удовлетворява всички прищявки на спонсора, защото му плаща сметките. Особено ако вторият по някаква причина не е способен да си осигурява елементарни приходи. Това го поставя в ролята на „подчинен" и ограничава възможността му да се чувства щастлив. И тъй като тази връзка не се основава на любов, то в даден момент гневът от липсата на самостоятелност взима връх.
Останалото прочетете в Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.