Когато си търсим нова работа и имаме късмета да ни поканят на интервю, обикновено се подготвяме с отговори на въпросите, които ще бъдат отправени към нас, но не и с въпроси към евентуалния ни бъдещ работодател. Защо?
Защото:
* сме по-стеснителни
* не знаем какво да попитаме
* предварително не сме потърсили информация за организацията
* притесняваме се да не направим лошо впечатление
Това, разбира се, не е в наша полза.
Преминаваме първата част на интервюто и докато чакаме да ни поканят на втора среща, не спираме да си задаваме въпроси. Тогава се сещаме за важни неща, за които не сме попитали. Истината е, че задаването на адекватни въпроси прави добро впечатление и ви печели малко време за размисъл, в което да си дадете сметка дали това е позицията и организацията, които ще дадат положителен тласък на кариерата ви.
Всеки от нас се е сблъсквал с интервюиращи, които нямат опит в провеждането на интервю. С мениджъри на високи позиции, които действат и разсъждават по един изключително остарял модел. Но когато дойде денят за нашето интервю е добре да зададете няколко основни въпроса. Не забравяйте, че не само вие ще трябва да отговаряте за нивото на вашата мотивация, но и от вас ще се очаква да попитате това, което ви интересува.
Защо позицията е свободна? Може би е новооткрита, свързана с нов проект на организацията? Какви са изискванията за тази нова позиция?
Всяка позиция е придружена с длъжностна характеристика, която обикновено се връчва с вече подписания трудов договор. Често се случва това, което пише в нея, да се разминава със задълженията ви. Добре е да попитате какви са приоритетите на длъжността.
Друг добър въпрос е: "С какви ресурси ще разполагам, които да са на мое разположение?". Това ще ви даде яснота за количеството на работа, което трябва да покриете, и за това дали ще имате свободата да разгърнете вашата креативност.
Какъв е стилът на управление в компанията? Задавате този въпрос, за да разберете кой ще бъде вашият пряк ръководите, колко често се организират заседания.
Каква е културата на работа? Това означава дали организацията полага усилия да социализира персонала, да ги обедини в колектив.
Тиймбилдинг, брейнсторминг и други колективни занимания, които сближават колегите и насърчават в растеж на компанията. Също така, може да попитате дали компанията предлага различни обучителни курсове – езикови, мениджърски, курс за успешна комуникация и други.
Ако има нещо, което не ви ясно за самата позиция, задължително попитайте.
Винаги искайте да видите вашето кътче, в което ще работите, както и вашите бъдещи колеги.
Ако след първата част на интервюто са ви казали, че ще ви потърсят отново, попитайте как ще премине втората част. Дали освен допълнителните въпроси няма да има някакви тестове, игри или да трябва да подготвите проект, който да представите.
Винаги бъдете спокойни (доколкото е възможно), подходящо облечени и усмихнати. Запазете добрия тон и винаги носете със себе си вашите минали проекти (освен ако предварително не сте ги изпратили). Успех!
Още полезни съвети прочетете в Az-jenata.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.