Навсякъде ще прочетете какви ли не трикове, за да спестите пари, но този със сигурност не сте го чували. Просто защото хората, които го прилагат, не ползват интернет. Именно бабите на село. А и не само бабите и не само на село. Но хората, които го практикуват, обикновено се свиват и се усмихват и само кимат с глава, когато другите разказват за обиколките си из хипермаркетите и покупките си. И разбира се, слушат как парите на въпросните все не им стигат.
Едно, че тези хора имат по-малко доходи, второ, че имат и по-малко възможности да излизат. Та се оказва, че именно този метод е най-лесният и ефективният за пестене на пари. Ако ги имаш – разбира се. Ако така или иначе ги нямаш – проблемите са другаде.
Липсата на кола
Харчите много повече нерви да обикаляте, да чакате, да пътувате и т. н. за справка, подаване на документи, пазар... Ако имате кола, тези дейности ще ви отнемат само половин или един час, а без кола ще ви трябва най-малко половин ден. И когато отидете на пазар, съответно няма да напълните багажника с продукти, а ще купите най-много две торби – колкото можете да носите. Съответно ще похарчите много по-малко пари.
А когато знаете колко нерви и грижи ви хаби пазаруването, ще гледате да си го причинявате колкото може по-рядко и съответно ще пазарувате от най-близкия квартален магазин – а там обикновено няма много голям избор и - искате или не искате, ще купувате неща само от първа необходимост. Няма да купите 5 вида сирене, а само един. Няма да купите 5 вида бисквити или цяло стекче плодови млекца, а само едно – колкото да ги пробва детето.
Друго предимство на липсата на кола е, че не купувате по-обемисти вещи. Или купувате само когато положението е критично. Например хладилникът се е развалил и няма надежда за оправяне. Тогава става извънредно положение и организирате транспорт, носачи и прочее, за да набавите тази жизненоважна вещ. Но пък когато знаете, че няма как да си пренесете покупките, въобще не обикаляте магазини за мебели, черна и бяла техника и си карате със старите, докато не им се случи нещо фатално. А старите мебели са много по-издръжливи от новите и практически могат да ви надживеят – така че рядко им се случва нещо чак толкова фатално.
Е, недостатъците са, че не обновявате интериора, не се радвате на нови покупки, но пък и не се изкушавате да си купувате всевъзможни джунджурии, не заимствате идеи за нови ремонти, с една дума – не се превръщате в отявлени материалисти и така отново спестявате или иначе казано си живеете просто и лесно – като на село.