Повечето млади семейства предпочитат да живеят самостоятелно и независимо от родителите си и това до някъде е разбираемо. Различни поколения, ценности и разбирания. Но когато се появят децата, често младите родители се нуждаят от подкрепата на по-възрастните.
Да, различните поколения имат разминаване в разбиранията за живота и възпитанието на децата. И все пак ако от самото начало поставите нещата така, че да е ясно кой определя правилата, съвместното съжителство няма да ви се струва толкова лошо.
Най-напред определете граници
Бабите и дядовците често глезят малките. Моделът, по който те възпитават децата, вероятно ще се различава от вашия, което може леко да обърка малките и те да не разберат в даден момент какво е позволено и какво не. Ще има моменти, в които вие ще успокоявате плачещото бебе по последни съвети от интернет, докато баба и дядо ще го приспиват така, както вас са ви приспивали.
Ще има моменти, в които ще усещате, че нямате лично пространство, че някой постоянно минава границата. Това леко недоразумение може да изгладите, като поговорите. Всички недоразумения могат да бъдат изгладени, когато има добра комуникация.
Търсете компромиса
Въпреки всички предизвикателства, които ще настъпят от съвместното съжителство, вие трябва да изградите още по-силна връзка с родителите си. Понякога младите сякаш се противопоставят на съветите на възрастните само защото искат да докажат, че вече са пораснали. След време, когато вашите деца вече са големи, ще забележите, че и вие ще бъдете също толкова загрижени, колкото са били и родителите ви.