Милиони хора по света са работохолици. Те смятат, че възприемането на офиса и работата като техен втори дом, е ключът към професионалния успех и израстването в кариерата. Някои работохолици са били винаги такива, други се променят, вследствие на нова работа. Други пък се фокусират прекалено върху своята работа, тъй като чувстват липси в личен план.
Каквато и да е причината обаче работохолизмът определено не е правилният избор. Той може да бъде вреден не само за здравето на човек, но и за неговата работа. Да, няма грешка! Ново проучване на Университета на Падуа в Италия показва, че в допълнение към психологическото и физическото напрежение, компулсивно претоварване понижава производителността на работното място и увеличава отсъствието от работа поради болест.
Като „работохолик“ се определя човек, който работи вманиачено, на възможно най-забързани обороти и който много рядко намира време за почивка. Често той върши работа извън определено време или дори от вкъщи в почивните дни. Работохоликът чувства емоционална привързаност към своята работа и има твърде малко време за „възстановяване“.
Доказано е, че свръхусилията трябва да бъдат последвани от достатъчен период на физическо и психическо спокойствие, за да може човек да се радва на оптимално здраве и функционалност. След проведено изследване в продължение на 15 месеца, екипът изследователи от Университета на Падуа установили, че работохолизмът е свързан с лошо изпълнение на задачите и по-често отсъствие заради болест.
Макар работохолиците да работят по-усилено и повече часове, напрежението, на което са подложени, намалява тяхната ефективност, пише вестник Daily Mail. В следствие на натовареността, имунната система на работещия отслабва и по тази причина той по-често отсъства от работа, за да се лекува.
Сигурните знаци, че сте работохолици можете да прочетете в сайта на Tialoto.bg:
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.