Замисляли ли сте се как ежедневието, социумът, обстановката (официална или всекидневна), работната среда ни карат да слагаме маски и да играем различни роли? Абсолютно всички хора разиграват своя личен театър – някои преиграват, други го правят в допустимите граници, но всички ние избираме определени социални маски, с които да интерпретираме същността си и да представяме личността си в обществото.
Маските са предназначени да скрият онова, което се крие в душата – истинското, непринудено Аз, което малцина успяват да зърнат през живота на човек. Някои хора никога не успяват да разкрият същността си, умишлено или заради определени задръжки.
Съществуват маски, с които някои хора се опитват да прикрият лицемерие, злонамереност, домогване до определена цел. Това е психологически механизъм за оцеляване, за справяне със „задачата“. Маските помагат за по-лесното приемане в обществото.
Ето някои от най-разпространените социални маски и роли в обществото:
„Противният“
Лесно разпознаваеми личности, които винаги говорят преди да мислят. Често се изказват неподготвени, но държат да изкажат мнението си, дори да изглеждат смешни. Такива хора прикриват несигурността си с желанието всячески да блеснат в очите на другите. Но с поведението си отблъскват и стават противни на околните. Най-силните външно обикновено са най-слаби психически. Това рано или късно се усеща от останалите. Често такива хора са и страхливци.
„Кретенът“
Хората, които изглеждат физически миловидни, безопасни, дори в повечето случаи смотани, биват възприемани от обществото като кретени и глупаци. Те визуално се различават от „готините“ добре облечени и с маниери, ярко забележими от околните.
Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.