Любовта не пита, както се казва, и често двама души се събират и след това осъзнават различията си. Понякога „ябълката на раздора“ в едни отношения може да се окажат дори хранителните навици. Ако вие си падате по здравословното хранене, а половинката ви се тъпче постоянно с хамбургери и пържени картофки, това в даден момент може силно да ви подразни. Дали защото той/тя вреди на здравето си или защото качва стремглаво килограми или пък просто ви изкушава, а вие искате да живеете здравословно – причините са различни. И често това, което правим, е да започваме да променяме хранителните навици на другия.
Подходът обаче е също толкова важен, колкото и крайната цел. И ако не внимавате какво казвате, може бързо да провалите връзката или брака си.
Експертът по хранене и диети д-р Синтия Сас от години консултира двойки как да се справят с подобни проблеми. Вижте какво не трябва да казвате на партньора си и как все пак да му помогнете да премине към по-здравословен хранителен режим:
„Надебелял/а си!“
Вашата половинка със сигурност е разбрала, че е качила няколко килограма. Но това може да се дължи не само на лакомия, а и на други проблеми. Той/тя може да има някакви хормонални проблеми или да пие лекарства, които да са причинили напълняването.
Вместо да го/я атакувате, че яде повече според вас, по-добре го/я попитайте „Как си?“. Доста хора залитат към нездравословните храни, защото с тях се опитват да решат други проблеми (раздразнителност, депресия, нервен срив и т. н.). Д-р Сас твърди, че доста от нейните клиенти са спрели да похапват калорични и неполезни продукти, след като са започнали да говорят по-открито за емоциите и състоянието си с техните партньори.
„Не трябва да ядеш това!“
Дори половинката ви да не знае, че шоколадовата бисквита, към която посяга, не е най-добрия вариант за десерт, не му/ѝ казвайте това, защото изглежда като осъждане и наранява чувствата на другия.
„Консултирала съм доста двойки, които са спрели да правят секс и да си говорят, защото единият е наранил по подобен начин чувствата на другия или пък е започнал да контролира хранителния му режим“, обяснява Сас.
Най-добрият начин да промените хранителните навици на партньора/ката си е не като му/ѝ посочвате къде греши, а като му/ѝ давате по-добри опции.
Още по темата прочетете в Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.