Влюбеният човек смята, че всички емоции, които изпитва, се случват в сърцето и душата му, но всъщност всичко се диктува от мозъка. Няма друг орган, който да е толкова дълбоко засегнат от вашите любовни взаимоотношения, колкото е мозъкът ви.
Той отива далеч отвъд усещанията за силна емоция и приливи на вълнение. Любовта е като майчинството/бащинството – променя начина, по който човек разсъждава и действа.
Ето и как точно:
1. Човек започва да се чувства пристрастен към половинката си.
Чували ли сте приказката, че любовта е опиат или наркотик? Е, може да има известна доза истина в това. Мозъкът реагира по един и същи начин, когато човек е зависим към наркотиците/алкохола и когато изпитва интензивни страстни чувства към друг човек. Еуфорията и гладът за още и още се активират от една и съща зона в мозъка. Разбира се, любовта е много по-здравословна от другия вид наркомания.
2. Човек започва да мисли за „нас“ и пренебрегва местоимението „аз“.
След като се влюби, човек спира да говори и мисли само за себе си. Мозъкът му автоматично приема промяната, а връзката, която той споделя със своя партньор (или деца), става по-дълбока и значима от използването на местоимението от първо лице, единствено число. Тоест истински влюбеният човек не би трябвало да действа егоистично.
3. Влюбеният човек помъдрява.
Влюбването е толкова добро за сърцето, колкото е и добро за психичното здраве на човек. Хората в споделена романтична връзка имат по-висока секреция на допамин в мозъка, което се свързва с изпитването на усещания като удоволствие, желание и еуфория. Проучванията отчитат, че тези чувства карат хората да са по-позитивни, да живеят по-дълго и щастливо и като цяло да реагират по-мъдро и зряло в различни ситуации.
Още по темата можете да прочетете в Tialoto.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.