Методът на възпитание чрез наказания датира от векове. Родителите често изпадат в безпомощност, когато детето не желае да се подчини или да изпълни онова, което се иска от него. Други родители пък смятат, че само чрез наказание детето може да осъзнае грешката си и да не я повтори.
Понякога обаче наказанието може да доведе до дълготрайна психическа травма, което не е задължително във всички случаи, но при по-тежки видове наказания има вероятност да се случи. Наказанията могат да предизвикат множество негативни ефекти, които често водят до нечестност, бунт, отдалечаване в отношенията родител-дете.
Според специалистите огромно значение имат видът наказание и начинът, по който то е поставено от родителя.
Наказанието има за цел да остави белег в съзнанието на детето от лошото преживяване, което евентуално да го накара да не повтаря грешките, пакостите и непослушанието си. Но какви могат да бъдат най-сериозните последици от тежките наказания?
Страх, недоверие и нечестност
Последица от наказанията може да бъде силният страх от наказанието. Тогава детето започва да лъже за всичко, само и само да не бъде наказано. Така се поражда изкривено чувство за чест и доверие. По този начин се постига обратният ефект – вместо да научим детето на честност и доблест, то свиква, че може да върши неприемливи неща и да ги прикрива с лъжа.
Така наказанието може да се отрази много негативно в дългосрочен план. Създава се недоверие между родителя и детето, което е предпоставка за поява на същинска пропаст между тях.
Изкривява мотивацията
Някои родители смятат, че чрез наказанието ще накарат децата да преосмислят поведението си и мотивацията им ще бъде продиктувана от собствено убеждение. В повечето случаи обаче не става така. Суровите наказания видоизменят мотивацията и тя става външно обусловена, тоест чрез натиска на родителите.
Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.