IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Могат ли протеините да навредят на здравето?

Високата консумация на протеини се отразява пряко на бъбреците

Снимка: photl.com

Снимка: photl.com

Протеиновите диети станаха много популярни в последно време. Доказано е, че увеличеното количество протеин в диетата за сметка на въглехидратите и мазнините действа редуциращо на теглото. 

Хората, борещи се с излишните килограми и изпробвали диетите на Дюкан и Аткинс, знаят колко бърз ефект имат те. За съжаление, той е краткотраен и ако диетите не се поддържат за дълъг период от време, килограмите постепенно се връщат, че и отгоре! 

Според изследванията обаче, не само йо-йо ефектът е налице. Протеиновата диета се оказва по-вредна за здравето, отколкото сме предполагали. Това е така, защото увеличеното количество протеин в кръвта повлиява хормона IGF-I (инсулиноподобен растежен фактор 1), който е от групата на соматотропините (хормони, регулиращи растежа на костите и отговарящи за белтъчната и въглехидратната обмяна). 

Тази нарушена обмяна се свързва с възможния риск от израждане на тъканта, което я прави много уязвима от поява на рак и ранна смърт. Според проучванията увеличеното количество протеин в организма увеличава риска от преждевременна смърт с до 4 пъти. 

Препоръчителната дневна доза протеин варира в зависимост от възрастта, размера и теглото на тялото. Също така стойностите за мъже и за жени са различни. За жени приблизителното количество протеин на ден е 46 г, а за мъже – около 56 г. 

Хората, занимаващи се със спорт по-интензивно и младите, чието тяло все още расте и се развива, имат нужда от малко по-голямо количество протеини. Хората над 65-годишна възраст също имат нужда от малко повече протеин, защото с възрастта губят телесна маса. 

Протеините могат да увредят бъбреците 

Един от основните проблеми при високата консумация на протеини е, че се отразява пряко на бъбреците. Според изследванията е установено, че при хора с бъбречни проблеми нископротеиновата диета има благоприятен ефект върху заболяването.

Следователно обратното би следвало да важи с пълна сила – високият прием на протеин е вреден за нормалната работа на бъбреците.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата