Човешко е да се греши. Това е всеизвестен факт, още повече знаем, че всички сме хора и не трябва да се самозабравяме.
Това важи и при възпитанието. Много родители забравят, че са хора и са грешни и съсредоточават вниманието си изцяло към децата. Те са малки и имат нужда от напътствия, докато пораснат и поемат живота си в свои ръце. Но в тези моменти родителите често изключват напълно възможността, че може и да не са прави!
Погрешните схващания на възрастните рефлектират най-пряко в методите на възпитание. С други думи – времето, в което родителите са израснали, е отдавна отминало и е време да се осъвременят разбиранията.
Важно е да има толерантност в дисциплината. Моментът на комбинирането на тези два постулата е деликатен и затова често се превръща в крайъгълен камък.
Кои са най-грубите грешки, които родителите допускат в изграждането на дисциплината на децата?
Не сте достатъчно уважителни
Всички родители държат децата да ги уважават. Но забравят, че уважението трябва да е двустранно, а не предизвикано от страхопочитание. Говоренето с груб и гневен тон не изгражда уважение, а обижда децата и срива самочувствието.
Отправянето на настоятелна молба, подплатена с уважение, е един от най-добрите похвати в случая.
Въвеждате ред и дисциплина, докато сте ядосани
Има някои неща, които просто не трябва да правите, когато сте ядосани – да шофирате, например. Това важи с пълна сила и за възпитанието. Ако трябва да проявите родителския си авторитет, никога не го правете, докато сте вбесени от нещо, особено от детето.
Изчакайте, докато ядът ви мине. В тези моменти хората са склонни да реагират много зле, да крещят, да нагрубяват, а и преценката не е точна в гнева и яростта.
Съсредоточете гнева си в някаква друга дейност, докато отмине. След това „прочетете лекцията“, която сте си наумили.
Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.