IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Интересни факти за ръкостискането

Те могат да ви бъдат от помощ

Интересни факти за ръкостискането

На ден се ръкувате поне по няколко пъти, но едва ли сте се замисляли какво точно се случва по време на този процес. Той не е просто форма на поздравяване, а зад него се крият много интересни неща.

Израелски учени например разкриха, че голяма част от мъжете помирисват ръката си в рамките на минута, след като са се ръкували с някого.

"Хората не се усещат, че го правят. Всички ние излъчваме различни химикали чрез кожата си. И те се втриват в другия по време на ръкуване. Подсъзнателно мозъкът получава информация какво чувства другият – дали е нервен, щастлив – помирисвайки тези химикали", обясни Идан Фрумин, един от авторите на изследването.

Ето и още няколко любопитни факта относно ръкуването:

Хората са започнали да се ръкуват, за да докажат, че не са въоръжени

Смята се, че в древността ръкуването е било начин двете страни да покажат мирните си намерения и да уверят другия, че не носят оръжия. Идеята е била на римляните, които често носели ками в ръкавите си.

Слабото ръкостискане може да провали кариерата ви

Кандидатите за работа, които имат здрав захват и силно ръкуване изглеждат по-надеждни, уверени, способни и решителни, се казва в изследване на Journal of Applied Psychology.

Ръкуването може да накара другите да ви харесват

Хората, които инициират ръкостискането при среща, са възприемани по-позитивно, тъй като създават усещането на неконфликтни и приятелски настроени.

Ръкуването с лява ръка може да бъде обидно

В много части на Азия и Средния Изток хората използват лявата си ръка, за да се бършат при нужда. Така че, ако ги пипате с нея при поздрав, за тях е сериозна обида.

Още по темата можете да прочетете в Тialoto.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата