Имали ли сте гадже, което работи постоянно в извънработно време и все не намира свободна минута да излезе с вас на среща, когато на вас ви е удобно? Предпочита да си почива през уикенда и да спи до късно в събота, като единственото свободно време, което може да отдели за вас е евентуално в неделя?
Или пък приятелката ви, която скача от неангажираща в неангажираща връзка с различни партньори и все се оплаква, че не открива любовта. След като сте ѝ вярвали известно време и сте влизали в положението ѝ, в даден момент започвате да осъзнавате, че действията ѝ са едновременно умишлени, но и не напълно осъзнати, започвате да забелязвате същото отношение и към вас – неангажиращо и по-скоро отбягващо. Тъкмо си мислите, че сте се сближили и тя прави крачка назад, карайки ви да се чувствате един от тълпата, на когото изобщо не държи.
В психологията този стил на поведение в приятелствата и интимните връзки се нарича „отбягващо обвързване“.
„Отбягващите“ постоянно дават сигнали на околните, че не са свободни и това важи както за прекарано време с приятели, така и за задълбочени връзки с интимни партньори. Те често приемат думите и действията на партньорите си погрешно, което им пречи да се съсредоточат върху съществените неща за една връзка, без значение дали приятелска или интимна.
Този стил на поведение се корени дълбоко в детството и зависи от това как „отбягващият“ е изпитал привързаността и емоционалната интимност в своето семейство, най-вече от страна на родителите си.
Съществуват два типа отбягващо обвързване
Условно отбягващите стилове на обвързване се разделят на „пренебрежително-отбягващ“ и „тревожно-отбягващ“, обяснява психотерапевтът Рейчъл Коен пред goodhousekeeping.com.
Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.