Увереността е непостоянно усещане за себе си. В дадена ситуация може да се повиши, в друга да се срине. Различните личности се справят по различен начин с факторите, които всячески смачкват самоувереността. Някои успяват да се изправят лесно, други пропадат и съвсем губят доверие в себе си. Започват да губят интерес за нови неща, страхуват се да опитват, да рискуват. Без значение дали се отнася до изграждане на връзка, професионална кариера или отношения с приятели, липсата на увереност пречи и се усеща от околните.
Според експерти, цитирани от bestlifeonline.com, единственият навик, който ви кара да изглеждате по-малко уверени за другите е прекаленото извиняване.
Един от най-лошите навици, които човек може да има и които го карат да изглежда неуверен и плах пред другите, които съответно го приемат без особено уважение, е прекомерното извиняване за какво ли не, смята Мишел Паргман, съветник по психично здраве със седалище във Флорида. Това важи както за поднасянето на извинения за щяло и нещяло, така и намирането на извинения да не правите нещо. Тези навици подсказват на другите, че сте неуверени, страхливи и неборбени личности.
Това е ясен знак за липса на доверие в себе си. Друг такъв признак е страхът от изразяване на мнение. Уверените хора знаят и вярват, че имат право на мнение. Умеят да го отстояват и не се страхуват да го изразяват без притеснения дали ще бъдат приети радушно.
Много хора изпадат в лошия навик да казват „съжалявам“ непрекъснато, когато всъщност няма причина да се извиняват. Липсата на аргументи в своя защита кара околните автоматично да снемат доверието си от такъв човек и да го уважават по-малко.
Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.