Представете си следната ситуация – станали сте рано, цял ден сте били на работа, след това сте отишли на тренировки или навън с приятели и се прибирате късно вечерта. Нямате търпение да се изкъпете и да си легнете в леглото, за да отпочинете. Часът е напълно подходящ и по ваши сметки, трябва да се сдобиете с точното количество часове сън, за да заредите тялото си за следващия ден. Лягате, но така и не можете да заспите.
Тази ситуация се случва с мен и много хора в моето обкръжение. Независимо колко изморени сме през деня и колко много мечтаем просто да се завием презглава и да заспим, това така и не се случва, когато се приберем. Оставаме будни до късно, след което съжаляваме на сутринта. Казваме си, че следващата вечер ще е различно, но цикълът се повтаря.
Според експерти по съня и психичното здраве, това се нарича „язвително отлагане на съня“ и далеч не е измислена диагноза. Всъщност едно проучване показва, че до 53% от младите хора се оказват в подобен цикъл. Ако прекарвате повече нощи будни, въпреки че се чувствате уморени през целия ден, може да изпитвате точно този проблем.
Какво е „язвително отлагане на съня“?
Язвителното отлагане на съня е решението да пожертвате съня си за малко свободно време. Това е форма на задоволяване, при която хората си „отмъщават“ за дневните си отговорности, като стоят будни до късно, въпреки че знаят за отрицателните последици от недоспиването. Самият избор не е непременно съзнателен, но хората, блокирани в този цикъл, често не осъзнават, че натоварените им дни може да стимулират желанието им да останат будни.
Цялата статия можете да прочетете в Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.