Работата на българското дружество е сходна с тази на британското, а именно да събира таксите за пускане и излъчване на музика.
Според проучването на PRS For Music в асоциация със специалистите от CGA баровете, заведенията които имат музика на живо или на запис имат средно с 44% повече приходи, в сравнение със заведенията, в които не звучи музика. Този процент нараства до 60 през уикенда, съобщават от PRS For Music
В доклада се заявява още, че живата музика е най-голямата атракция за британските клиенти. 24% от съдържателите на заведения казват, че приходите им се увеличават от 25 до 50 % през вечерите, в които има изпълнения на живо, а за 71% от тях увеличението е между 10 и 25%.
”Музиката помага на бизнеса да се развива и докарва клиентите обратно дори и в условия на икономически спад. Двете индустрии са взаимно свързани. Ние трябва да защитим и подкрепим ресторантьорския сектор и живата музикална сцена, тъй като те са неразделна част от британската култура.” казват от PRS For Music.
Не е тайна, че положението е подобно и във всички останали страни.
“За съжаление, практиката за използване на музика в България е далеч от нормалното за Европа”, коментира г-н Арам Сетиян от Профон.
Според него, липсва широко разгласяване и прилагане на Закона за авторското право и сродните му права в България. Липсват и съответни проучвания в тази сфера. Нещо повече, дори заведенията от типа „дискотека” в България не плащат и стотинка за използването на музиката, въпреки че тя е основният фактор за осъществяване на специфичната им дейност.
По данни на Профон, към днешна дата дружеството има само един сключен договор за 3 дискотеки, при това с едно юридическо лице.
“Има огромна нужда от разясняване законовата необходимост от заплащане на правото за използване на музика в заведенията. Очевидно, както се заплаща с готовност алкохола, тока, отоплението и всичко останало, без което едно заведение не може да функционира, така трябва да се заплащат и правата за публично използване на музика”, отбелязват от Профон.
За жалост този филм сме го гледали много пъти и то главно с обвинителни декларации по медиите. Светлината в тунела би дошла само от ясно регламентирани закони и органи, които ефективно изпълняват задълженията си и не чакат клубовете и дискотеките да им носят пари на крак.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.