Вече почти всички университети и колежи в САЩ са въвели специален софтуер, който да блокира споделянето на файлове, а за хванатите нарушители студенти глобите ще варират от 750 до 30 хил. долара за всяка нелегално свалена песен или филм, подчертават още от изданието.
Някои университети в България също полагат усилия за ограничаването на интернет пиратството информират от Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП).
В УНСС например е предприето ограничаване на споделянето на защитени файлове, освен това са забранени за достъп и сайтове с пиратско съдържание. В Американския университет в България освен тези мерки се предвиждат и глоби.
В момента най-успешен модел за борба с пиратството се оказва този за „постепенна отговорност” прилаган именно от университетите. Според него санкциите за нарушителите, които споделят съдържание нелегално в интернет нарастват постепенно – първо е предупреждението, при повторно нарушение следва спиране на достъпа до интернет за известно време, при трето нарушение това време става още по-дълго.
„Много малко студенти получават второ наказание”, коментира Кип Кокс от Университета на Уисконсин. „Тези, които са наясно със санкциите обикновено спират след като веднъж са хванати да споделят защитено съдържание”, казва още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.