IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Експерти предвиждат проблеми с новия закон за авторско право

Експертът Лаури Рехард взе участие в дискусията на тема „Авторско право и лицензиране” на SeeMe 5

Експерти предвиждат проблеми с новия закон за авторско право

Европейската комисия може да стартира наказателна процедура срещу България, ако промените в Закона за авторското право бъдат приети в този си вид твърдят хора с опит в областта

Българската музика има потенциал да печели няколко пъти повече възнаграждения от авторски права, ако получи по-справедлива законодателна среда, каза Лаури Рехард, Международен експерт по авторско право на музикалната конференция SeeMe 5.

Той се срещна с представители на парламентарната комисия по Култура, гражданско общество и медии и взе участие в дискусията на тема „Авторско право и лицензиране”.
 
Относно предвижданите промени в Закона за авторското право, г-н Рехард изтъкна три основни проблема.

Единият е премахването на чл. 26, който въвежда компенсационни такси за копиране на защитено съдържание за лична употреба. По закон тези такси се плащат от производителите или вносителите на празни носители на информация (дискове, „флашки”) и записващи устройства и служат за компенсиране на правоносителите от сферата на музиката, театъра и киното, за това, че техни произведения се копират за лична употреба от хората.

Според Европейска директива са възможни изключения, но страните членки на ЕС са задължени, при наличието на подобни изключения, да компенсират правоносителите чрез такса”, каза г-н Рехард. „При наличието на изключение в закона – чл. 25 от Закона за авторското право и сродните му права, но липсата на въведена такса – отпадането на чл. 26, каквато е ситуацията в момента с проектозакона у вас, България рискува да наруши Европейските директиви и срещу страната ви да стартира наказателна процедура от страна на Европейската комисия”, каза още той.

Той изтъкна като проблем и прекалено завишените административни мерки към дружествата за управление на авторски права.

"Да, трябва да има регулация, за да могат легитимните организации да работят, а „сенчестите” да бъдат затворени. Но има много ненужни административни изисквания, които освен време, ще костват и много средства” изтъкна Лаури Рехард.

Третият момент, който г-н Рехард посочи като негативен в закона е това, че специална комисия трябва предварително да одобрява тарифите на дружествата.

Трябва да има възможност за медиация, но само когато носители на права и ползватели не могат да се разберат за размера на таксите. Не и преди това”, посочва той.

Световната тенденция в музикалната индустрия е приходите от авторски права в последните години да нарастват, докато общите приходи рязко спадат.

Промените в Закона за авторското право и сродните му права ще бъдат гласувани на първо четене на 23 септември.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата