Второто издание на българския Sonisphere ще се проведе на 21 юни, на Националния хиподрум в Банкя. Iron Maiden и Slipknot ще представят пълното си шоу пред българските фенове, а впечатляващия лайн ъп включва още Apocalyptica, Alice Cooper и Mastodon. Вратите ще бъдат отворени в 15.00 часа, а шоуто започва в 17.00 часа с Apocalyptica.
Какви са причините за забавянето за обявяването на програмата на Sofia Rocks 2011 powered by Sonisphere?
Не смятам, че има фатално забавяне. Миналата година също обявихме групите в началото на март, а датата на фестивала бе същата - 21 юни. Ако все пак мога да посоча причини, това е нашето желание да направим най-добрата програма за фестивала. Организацията не е никак лесна, преговаря се с много изпълнители, агенти, промоутъри. Част от групите потвърдиха още през ноември миналата година, но нямаше как да ги обявим на такъв ранен етап. Sonisphere също имат своите изисквания, с които трябваше да се съобразим.
Лошата новина за феновете е, че фестивала ще бъде само 1 ден?
Да, тази година ще бъде само 1 ден, но смятам, че групите, които ще забият са много качествени. Iron Maiden ще
представят новия си албум, който е в челото по продажби в над 30 страни, включително и България. The Final Frontier е най-успешния им проект в цялата им кариера, а турът им, който започна през миналата година и ще завърши в Лондон през август 2011-та ще бъде видян наживо от над 2 милиона фенове. За нас е гордост, че сред тях ще бъдат и българските. Slipknot и Mastodon ще свирят за първи път в България, две страхотни банди. Знаете, че миналата година преговаряхме с Mastodon, но по независещи от нас причини тяхното участие не се състоя. Apocalyptica и Alice Cooper също не се нуждаят от реклама, през годините българските фенове са доказали, че ги харесват.
Една от причините, че фестивала ще се проведе само в един ден е и факта, че интересът към Sonisphere е много голям и все повече държави искат да го включат в музикалния си живот. Разбира се, в някои от тях има обявени 20-30 групи, но качествените отново са 4-5. Там промотират много млади групи, което засега ние няма как да направим.
Все пак нека напомня, че Sofia Rocks 2011 ще има продължение на 8 юли, като всички подробности ще обявим след 2-3 седмици. Сигурен съм, че феновете ще бъдат доволни от това, което им подготвяме.
Може би една от причините са евтините билети в България? Всъщност у нас доста хора ви смятат за милионер след супер успешните концерти на AC/DC и Голямата четворка, така ли е?
Наистина, концертите бяха много успешни, като това е реклама не само за нас, но и за България. Милионери не сме в никакъв случай, нашата логика е събитията, които организираме, да са достъпни за публиката. Същото важи и за останалите български промоутъри.
В България цените на билетите ще растат, няма друг начин. Хонорарите на групите, които плащаме са еднакви с тези в останалата част на Европа и света. Дори понякога са по-високи. Засега успяваме да поддържаме най-ниските цени, като средната за второто издание на Sonisphere е 95-96 лв, и то при наличието на такива силни имена. В същото време от тази цена имаме 32% удръжки. В другите държави ДДС-то върху културните събития е 7-8%, докато ние внасяме 20%. Като сериозна компания, която иска да развива успешен бизнес в България, правим необходимите отчисления за авторски права. И като направим калкулацията излиза, че 1/3 от цената на билета се удържа. И тук не влизат разходи по организацията. Ето защо, ние, смятам и останалите колеги, сме доволни, когато такива големи събития са на нула. Не го казвам да се оправдаваме по някакъв начин, а искаме да информираме хората да не остават с погрешни впечатления. Моята прогноза обаче е, че трудно ще издържим с евтини цени на билетите и те ще се качват.
Може би след бандите, най-много коментари предизвиква мястото на провеждане на фестивала. Защо се спряхте на националния колодрум в Банкя?
В България няма изградена фестивална култура. Колкото и да е привлекателен стадион Васил Левски, големите фестивали винаги се правят извън града. Миналата година имахме съдействието на общината, както и на всички организации и звена, от които зависи провеждането на голям концерт, и въпреки това имахме доста главоболия. Освен организационни трудности, като например невъзможността големите камиони с техника да минат през арката на стадиона, подобно голямо събитие блокира центъра на София. На концерта на AC/DC дойдоха 70 000 фенове, но в София живеят над 2 милиона. Те не са длъжни да се съобразяват с концерта. Имаше промени в градския транспорт, изпитвахме трудности и с охраната. Може би тук е момента да кажа, че за разлика от футболните фенове, рокаджиите не счупиха нито една седалка. За което им благодаря.
За съжаление в София няма много места за големи концерти. Част от стадионите са опасни за хората, други имат малък капацитет. Затова се спряхме на хиподрума в Банкя, който ще бъде преустроен за фестивала. Радвам се, че стигнахме до споразумение, защото това e едно страхотно място.
Ще създадем за феновете всички удобства, ще има подобаващ кетъринг и странични забавления. Ще направим всичко необходимо да няма проблеми с придвижването. Освен със собствен превоз, с градския транспорт и безплатните рейсове, които ще осигурим, до хиподрума ще може да се стигне и с влак. В момента има спирка там, която не е действаща, но за фестивала се договорихме с БДЖ да бъде пусната. Ще има паркинг за 3000 автомобила и мотоциклети, и въпреки, че фестивала ще е 1 ден, ще има изграден и палатков лагер, в който ще има ток и вода. Цената за палатка, каравана или кемпер ще бъде 20 лв.
Колко фенове очаквате?
Когато организираме концерт винаги правим прогноза за публиката, но тя винаги може да излезе погрешна. Най-смелите ми предвиждания са за 25-30 000 души. Ще се радвам ако очакванията ми бъдат надхвърлени. Това, което ние гарантираме е перфектна организация и страхотни групи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.