За много хора през лятото животът се движи в реге ритъм. За други това е целогодишно състояние. Но в топлото време дори най-напрегнатите неосъзнато забавят ход, а по-лежерните натури са изцяло на слънчев режим. И независимо дали на пренаселен с пластмасови шезлонги плаж, или на някой все още незастроен морски залив – навсякъде се слуша реге...
Потъркаляхме се в тревата с част от българското растафари общество, за да ни разкажат как живеят хора, които много добре знаят, че реге не е само весела карибска музика, а част от философия, която съветва как можем да направим света по-добро място.
Началото на юли е. Борисовата градина - приятното зелено петно в центъра на София, е озвучена от ритъма на регето. До езерцето с лилиите пускат диджеи, а на поляната пред тях десетки групички седят на тревата и се наслаждават на музиката и късния следобeд. Около тях тичат кучета, разхождат се възрастни двойки, продава се новата книга за най-големия реге певец и растафари посланик свeта - Боб Марли, минават колоездачи и тичащи и атмосферата е много приятна.
Това е началото на най-значимия реге фестивал в България - Big Big Summer Reggae. Той се организира от седем години от Zionlionz Soundsystem - отворена музикална формация, създадена по модела на саундсистемите от Ямайка. С няколко души от българското раста общество се отделяме на по-тиха полянка в подножието на комунистически паметник, за да говорим не толкова какво е растафарианство, а повече за това какви са раста хората в България.
Растафарианството е широко разпространена идеология, която възниква в Ямайка през 30-те години на XX век и включва в себе си част от философията на юдеизма и християнството. Последователите й се молят на Джа, проповядват ненасилие и пълно вегетарианство, вярват в безсмъртието и сигурно са най-приятната за практикуване религия, поне що се отнася до факта, че марихуаната е свещеното растение, което сближава с Бога и затова се използва повсеместно.
Злото носи името “Вавилон” и представлява кръга на всемирното робство и потисничество на духа. Растафари отбягват Вавилон и затова почти никога няма да ги видиш в офис – те най-често се занимават със земеделие, творчество или с някакви занаяти. Реге музиката възниква в Ямайка в края на 60-те години върху основите на ска и рокстеди.
“Ритъмът на регето е сърдечният ритъм, казват, че това са вибрациите на Вселената, затова ти става толкова хубаво, когато го слушаш” – обясняват Root Souljah, най-популярната българска реге група. Те се събират през лятото на 2005 г. след съдбовна случка в залива на Иракли. Там попадат в мъртво вълнение, не си спомнят колко време се борят с водните течения, накрая успяват да се измъкнат, като си помагат един на друг и след срещата със смъртта вече не са същите.
По това време активно слушат реге и така създават Root Souljah – група, изградена на чистата платформа на укрепналото от това преживяване приятелство. “Беше като прераждане” – казва певецът Александър Поплилов (Сен Ай). Няколко месеца по-рано той е организирал концерта на Джулиан Марли (един от синовете на Боб Марли) в София. Шоуто е в Зала 1 на НДК, публиката е миролюбива и може би по тази причина няма специално наета охрана, в резултат - навсякъде се танцува и се пуши марихуана. Тогава Джулиан посреща рождения си ден именно в София и днес почитателите на регето смятат точно този концерт за ден първи от живота на българското раста общество.
И не че дотогава в България не се е слушало реге – напротив. Но след това шоу започват да се зараждат различните български раста движения и както моите събеседници твърдят, раста хора има в много всички големи градове на България. Логично се питаме не е ли малко късно всичко това да започне да се случва у нас в началото на този век, около 40 години след първите реге песни.
Причината най-вероятно е, че след демократичните промени в България обществото е много разединено, всяка една обществена група се определя най-вече по това кои са враговете й, докато регето е музиката на обединението. “Чак сега са дошли дните, в които се обединяваме” - казват момчетата от групата. През 2007 г. издават първия български реге диск - Root Souljah ЕР, в който са включени шест песни и бонуси.
Към този материал, представяме и първото им официално видео – “Ital Livity”, заснето по песен, която най-общо казано показва връзката между начина ни на живот и храната, която избираме. Свирят по-често на фестивали в чужбина отколкото в България. В началото на юли участват на антирасистки фестивал в Солун - “беше на плажа и имаше много яка публика”. Докато говорим лежерно, една цигара обикаля компанията, а около нас малкият син на Сен Ай кипи от детска енергия и замеря всички с прясно окосената трева. В групата са само приятели, което е много важно за тях: “В музиката трябва да влизаш чист, като в храм.”
Подробно за растафарианството може да се прочете в сайта rasta.cult.bg Един от създателите му е Кирил Алексиев (K*Irie). Има две бакалавърски степени – по политология и по журналистика от Американския университет в Благоевград. В момента следва магистратура в Ротердам по специалността “Икономика на културата”. Сайта създава заедно с Георги “Dreado” Стоилов, в последствие към тях се присъединява и Весела Попова (Rude Gal). През 2010 г. Георги загива при нелеп инцидент с канукаяк и днес създателите на проекта планират да го реорганизират в негова памет. Кирил ни разказва, че истинският раста човек гледа реално на живота и адекватно следи събитията в него. Вярва в съществуването на единен всемогъщ Бог и осъжда езичеството, тероризма и потисничеството. “Да си раста също така значи да си пацифист, вегетарианец и природозащитник. Раста човекът умее да се радва на малките неща в живота, умее да обича и да твори изкуство с любов” – казва Кирил.
В разговора за това какъв е идеалът за раста човек се включва и Цветелин Грудански (Джами Ют). Той е 21-годишен MC артист от българския реге лейбъл Root Rocket. Според него раста човекът черпи сили от древните знания и едновременно цени думите на различни учители, независимо дали са Исус Христос, Петър Дънов, Буда или Хайле Селасие. Последният е император на Етиопия от 1930 до 1974 г., една от най-важните фигури за растафарианската история и философия, той е техният “жив Бог”.
И макар неговото реге да е много далече от поп музиката, преди няколко години Цветелин участва в Music Idol. Тогава споменава, че го прави, за да популяризира тази музика. “Участието ми в Music Idol като цяло целеше да вдигне някакъв шум – спомня си днес той. - Но определено не го смятам за едно от най-мъдрите неща, които съм правил... Не знам какво да кажа... Може би добих някакъв опит, но мисля, че мястото ми не е по такива събития.”
Можеш да чуеш музиката му на: www.myspace.com/jahmmiyouth. Една от най-популярните му песни е “Clean Your Heart”, която е записана съвместно с друга участничка в един от сезоните на Music Idol, Рут Колева. “Джами е уникален и безкрайно талантлив (особено за географските ни ширини) изпълнител – споделя тя. - В рамките на седмица, измислихме, написахме и записахме песента. Беше адски забавно и смея да твърдя, че един от най-приятните ми записи е бил точно с него. Все едно се разбирахме без думи. Парчето си остана доста ъндърграунд, но беше един много добър старт и за двама ни.” В момента Джами записва с Root Souljah и смята, че в бъдеще ще бъде отговорен за създаването на много реге, денсхол и дори хип-хоп парчета.
Сред останалите популярни български реге артисти са Зафая, Енерджи Ди, Самити, групите Мерудия и рокстеди пионерите Seňor Buffo & the Synchronizers, Soon Come, Mendal, Mihaile, JagWar, RaggaOne, Sofia Dub Club и други.
До каква степен всичките те спазват препоръките на растафарианството? Root Souljah и Джами Ют казват, че нищо не е задължително - човек се развива и променя всеки ден. Относно философията на растафари, те предпочитат да не дават категорични определения и разказват как още в Ямайка е започнало разделянето на различни секти, всяка със своите специфични разбирания за раста идеологията.
Root Souljah и Джами са привърженици на по-съвременното схващане за културата, в което от борба за спасение на черната раса днес растафарианството е прераснало в стремеж за общочовешкото спасение, равенство и единство. “Мисля, че всеки от нас споделя тези възгледи и... обича билките!” – казва Сен Ай. И въпреки че в някои източници за растафарианството се говори, че раста избягват манипулации на съвременната медицина, те са категорично убедени, че биха се подложили например на хирургическа намеса и отново напомнят, че възгледите трябва да се приемат по-широко и наистина няма нищо задължително в тях.
Слънцето започва да залязва, лежим на полянката и в техните дредлокс има заплетени тревички, от бясната игра със сина на Сен Ай. Разказват как реге музиката прониква в подготвените за нея, като предава позитивните послания, които я съпровождат. А може ли да усещаш завладяващия реге ритъм, без да се интересуваш какво седи зад него? “Можеш – казва Кирил. - Регето е музика за всеки. Но който има уши, ще чуе и посланието. Според мен няма как да твърдиш, че обичаш реге музика и да не се интересуваш от философията й. Това не е просто чил-аут музика за асансьорно озвучаване, това е един от основните музикални жанрове в индустрията и един от малкото, които носят със себе си не само забавление, но и житейска философия.”
Макар да сме сравнително далеч от сцената, ясно чуваме музиката, която фестивалните диджеи пускат. Постоянно някой тихичко припява на някое парче и атмосферата е не-градски спокойна. Всъщност доколко е наистина важно да се каже “не” на вавилонските изкушения и смятат ли, че човек може да живее в града през 2010 г. и ловко да избягва влиянието на рекламата, на големия бизнес, на шопинг истерията, на преяждането и препиването за забавление, на насилието за забавление, на учрежденските интриги и на още десетки уж облаги на съвременния живот. “Волята на човешкия дух може да постигне всичко – казва Kирил. - Идеята на раста не е ограничена дотам да критикува урбанизацията, тя е много по-всеобхватна и универсална. Въпросът е не да се пазиш от изкушения, а да си осъзнат във времето, в което живееш, и да знаеш на какво си способен с действията си. Да се стремиш да обичаш и да правиш само добро - това не е недопустимо в градски условия, това е духовна енергия, която бетонът не може да спре.”
След това известно време мълчим и се наслаждаваме на един прекрасен залез през короните на дърветата. Слушаме реге и когато се връщаме на фестивала, сумракът е паднал и много хора вече танцуват.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.