tanasi@dir.bg
Рядко в историята на електронната музика досега се е появявало ново име, което да постигне небивал успех със светкавични темпове.
В последната година обаче един млад канадец измести в устите и сърцата на меломаните утвърдените ветерани като Tiesto, Armin van Buuren, Paul van Dyk…
Той дори успя да се пребори с обичайните заподозрени за редица награди, престижни отличия и участия в големи събития. Феноменът от Торонто Deadmau5 събра милиони фенове за отрицателно време и се превърна в истинска икона на електронната сцена.
Joel Zimmerman, още от малък започва да се занимава с компютри и следи развитието на техниката. На 17 години вече е в студиото като съпродуцент, а чак на 22 решава да прави лично творчество.
През 2005 Joel работи вече сериозно по няколко проекта и съвсем случайно успява да си намери артистичен псевдоним, който го тласка нагоре и носи голяма част от днешната му харизматичност.
Известно време странна миризма се разнася из стаята на тогава 24-годишния DJ. Скоро тя става толкова непоносима, че Joel решава да се погрижи за проблема. Той установява, че миризмата идва от компютъра и след като го отваря намира вътре мишка, умряла преди повече от месец вътре. Така се ражда Deadmau5…
Скоро след случката той вече излиза с първите си тракове. Not Exactly и Faxing Berlin, които той пуска през 2006 в Световната мрежа, достигат уникални продажби в средата на 2007. Докато първите му хитове набират популярност и звучат по всички известни радиошоута за електронна музика, Deadmau5 вече не е само име.
Not Exactly
Joel се екипира с гигантска шапка във формата на глава на мишка, с която се появява на своите участия и която често не сваля през повечето време, впечатлявайки публиката не само със страхотен саунд, но и с визуално шоу.
За Joel скоро започват да говорят всички. Той става най-продаваният изпълнител на известния сайт за електронна музика Beatport. Световните първенци Armin van Buuren и Tiesto се надпреварват да пускат траковете му, а в края на годината и двамата го избират за продуцент на годината в своите интервюта пред DJ Mag като към тях се присъединява и Markus Schulz.
Deadmau5 трупа хит след хит – Arguru, Jaded, Complications… В същото време неговият ремикс на една от най-миксираните песни в електронната музика Harder Better Faster Stronger е признат за най-добър. Занимава се също и с проекта BSOD, заедно със Steve Duda, с който изкарват хита Last Life.
Arguru
[[--end--]]
За стила му не може да се говори с точност. Той е от тези изпълнители, които хем използват най-доброто от различните стилове, хем го правят така, че да звучи толкова иновативно и оригинално. Музиката му може да се определи като Electronic House, но също и като Progressive Electro. Защото негови са парчета като красивото, мелодично и отпускащо Alone With You, но и надъхващото, агресивно и убийствено бързо Hi Friend (и двете са още пресни).
Deadmau5 може като всеки голям DJ в днешно време да се похвали със своя собствена звукозаписна компания – Mau5trap Records. Лейбълът издаде тази година и първия албум на канадеца със заглавието Random Album Title – поредната странна шега на „мъртвия мишок”, който обича в началото на своите участия да забавлява публиката като й поговори няколко минути.
Рядко Pete Tong е посвещавал на някой DJ два Essential Mix-a в една година, но ето че малко по-малко от три месеца след първият си през юли, миналата седмица Deadmau5 отново се изяви по BBC Radio 1.
Нещо повече – това беше общ сет на живо от Warehouse Project в Манчестър със самия Pete. Там той отново наблягаше отново на собствените си парчета, но ремиксовете му също са много ценени, като едни от най-силните му са The Longest Road и I Remember, примесени с хита Faxing Berlin.
За Joel Zimmerman каквото и да кажем за финал ще бъде малко. След по-малко от две години на електронната сцена, той вече си е заслужил прозвището „енигматичен” „канадски бог”. Нищо чудно да дебютира направо в десетката на тазгосишния DJ Mag Top 100. Със своите пленителни шоута, изпълнени с хумор и силно въздействащ ритъм на Deadmau5 му предстоят години като суперзвезда. А на нас ни остава само да се радваме на това, което прави.
Ghosts n Stuff