От вторник (23 януари) Българското национално радио (БНР) няма право да излъчва музикални произведения, чиито авторски права се управляват от дружеството за колективно управление на авторски права Музикаутор. Причината е, че договорът между двете страни се счита за прекратен след изтичане на крайния срок за заплащане на дължимото от БНР възнаграждение за авторски права в размер на 269 хил. лв. за 2006 г.
След изпращане на предупредително писмо до държавната медия Музикаутор налага забрана да се излъчва целия репертоар, който дружеството представлява. Става въпрос за музикални произведения на над 2 000 български автори и 2 млн. чуждестранни. Това съобщи Вили Казасян, председател на Музикаутор, на пресконференция вчера.
„На 24 януари след официалното обявяване на пресконференцията получихме потвърждение, че договорните отношения ще бъдат спазени, което е добре, но за съжаление, нещата се усложняват, защото юридически договорът се счита за прекратен и нямаме основание, на което да получим дължимата сума“, поясни Казасян.
Музикаутор има договорни отношения с националното радио още от създаването на дружеството през 1993 г.
„С годините все по-трудно успяваме да отстояваме правата си. Последният договор с БНР е от 2003 г. и гарантира минимално възнаграждение от 0,8% от бюджетната субсидия на радиото. Преди това, за периода от 1993 до 2002 г., възнаграждението не е надхвърляло 0,2% от субсидията“, каза Цеца Ефтимова, изпълнителен директор на Музикаутор. По думите й дружеството ще преговаря за възнаграждение в размер на 1,2%, но ще приеме и по-гъвкави условия за плавно увеличение на процента.
Полученият вчера от БНР анекс на практика е към вече несъществуващ договор, затова тази сутрин предложихме споразумение, базирано на възнаграждение от 0,8%, каза още Ефтимова.
С почти всички частни радиостанции Музикаутор има споразумение за възнаграждение в размер между 1% и 1,5% от приходите от реклама. За сравнение, средният процент в Европа е 3,8%, в Румъния е 2,5%, в Сърбия – 4%, добави Ефтимова.
42% от последната получена сума от БНР (230 хил. лв. за 2005 г.) са разпределени за 2 338 български автори с 8 359 заглавия.
„За първи път се случва подобно нещо. Дори навремето съществуващата Агенция за защита на авторските права определяше по-висок процент и той се изплащаше безусловно“, припомни Кирил Маричков, също член на УС на Музикаутор, и добави, че ако дружеството продължава да работи с толкова ниски проценти, има опасност самите чуждестранни партньори да се оттеглят.
Общо около 85% от 24-часовата програма на радиото е музика, казаха още от Музикаутор.
Ще бъдем готови с новия договор още в понеделник – въпрос на добра воля е да се споразумеем. Отворени сме за преговори и не желаем да се конфронтираме с БНР, заключи Казасян.
При определянето на държавната субсидия за 2007 г. (в размер на 37,79 млн. лв.) през ноември генералният директор на БНР Поля Станчева обяви, че радиото няма да бъде в състояние да плати авторските права на Музикаутор и Профон.
Докато Музикаутор е дружество, защитаващо авторските права на композитори и автори на текстове, Профон представлява продуцентите и изпълнителите. Съвместни действия между двете сдружения биха били полезни за защитата на авторските права, считат от Музикаутор.
В случая въпросът не е само финансов, а и морален, обобщи позицията на дружеството Георги Константинов, член на УС. „Подценяват се правата на редица автори от страна на авторитетна национална медия, което е изключително лош пример. Единствено заплахата от обществен скандал ли ще доведе до защита на авторското право?“, попита Константинов.
Дружеството планира да предприеме съвместни действия с Министерството на културата за уреждане също и на правото на ползване на музика от страна на дискотеки, заведения и търговски обекти. Към момента отношенията се уредени единствено с обектите на чуждестранни компании, уточни Ефтимова.
От БНР не бяха открити представители за коментар. Очаква се официалната им позиция. Вчера националното радио празнува своя 72-ри рожден ден. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
БНР без право да излъчва музиката на над 2 млн. чужди и български автори
От 23 януари Българското национално радио няма право да излъчва музикални произведения, чиито авторски права се управляват от дружеството за колективно управление на авторски права Музикаутор.
26.01.2007 | 02:22 ч. Обновена: 15.01.2025 | 07:21 ч.
0
Новини
-
Ивайло Мирчев: От преговорите с ГЕРБ имаше смисъл - този ВСС няма да се избира
-
Бус се обърна на булевард в София след сблъсък с автобус
-
Пари Сен Жермен обяви официално трансфера на Кварацхелия
-
Пеевски пусна чатове и с Денков: ПП да знаят, че всеки път, когато изрекат лъжа, ще получават истината
-
Израел и "Хамас" спират огъня в 8,30 ч. утре
-
Пожарите в Лос Анджелис най-вероятно са довели до кончината на Дейвид Линч
-
Доц. Мангъров: Подозрителни и обезпокоителни са фактите около вируса в Китай
-
Целият градски транспорт в София спира, ако влезе Инспекцията по труда
-
Добруджа може да стане земеделска пустиня, а Северозападът - рай
-
Пеевски: Кирил Петков е един обикновен смешник, Буратино
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата