IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Съдията, която спря кранчето на Napster: Нужна е голяма промяна!

Според нея е нужна нова организация, която да работи по-адекватно

Съдията, която спря кранчето на Napster: Нужна е голяма промяна!

Съдия Мириам Хол Пейтъл (Miriam Hall Patel), станала известна с това, че успя да закрие Napster (в първоначалният му вид) през 2001 година заяви, че цялата индустрия се нуждае от радикални промени.

По време на среща в университета Fordham в Ню Йорк, съдийката предложи да се създаде нова организация, която да се занимава с лицензите, преговорите с артистите и не на последно място - да определя правилата за всичко това!

"Цялата индустрия има силна нужда от радикални промени!", каза съдия Мириам Пейтъл и добавя:

"Предложението ми в този му вид изглежда доста трудно за постигане, но ако го разгледате по-внимателно ще разберете, че то ще защитава много по-добре правата на артистите без това по никакъв начин да притиска потребителите."

Седем години след като съдията обяви услугата "peer-to-peer" за окуражаваща и помагаща на пиратството да вреди на музикалната индустрия, сега тя е доста критична и към самата индустрия.

"Няма нищо учудващо в това, че навсякъде има нелегално съдържание. Основната причина е изключително лесният начин да превърнете един запис в *.mp3 формат и да го споделите с неопределен брой хора. По-учудващото е това, че цялата индустрия се оказа неподготвена."

"Нашето законодателство също не е адекватно, защото много от законите са създавани при форсмажорни обстоятелства, в които лобита, защитаващи нечии интереси, са оказвали голямо влияние и най-тъжното е, че от това страдат самите държатели на авторските права", продължава с критиките си Мириам Пейтъл.

Какво е предложението на съдия Пейтъл?

Да се създаде система/организация, която да не е изцяло държавна. В нея трябва да участват и частни лица, за да не се загуби доверието в нея.

Цялата музика, обект на авторски права, ще бъде част от тази система. Тя от своя страна ще издава задължителен лиценз с клауза, която да позволи на праводържателите да не участват, ако не желаят.

Да се създаде законодателно тяло, което да се грижи за лицензите и да има правото да отменя такива при необходимост. 

Отдел, който да се занимава само и единствено с плащането на авторски права, като по този начин да замени сега действащата система за плащане на правата.
 
Независим орган с достъп до цялата музикална база, който да играе ролята на съдия при спорове за авторско право. 

В същото време тази система ще има тежката задача да одобрява или да отхвърля нови продукти, свързани със записването, копирането и разпространяването на музикално съдържание. За целта тя ще разполага и с технологичен отдел с експерти, които да взимат бързи и адекватни решения за новите продукти.

"Идеята е, тази нова организация да е с функции, подобни на отдела за храните и човешкото здраве (FDA), но да работи по-бързо", обяснява съдия Пейтъл.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата