автор: Атанас Пеканов
Февруари дойде и с него моментът, в който критиците и публиката поглеждат към изминалата година и дават своите крайни оценки. Разбира се, наградите Грами се превръщат в кулминацията на този процес и винаги са били най-престижното музикално отличие, аналог на наградите Оскар във филмовата индустрия. 54-ата церемония по връчването на наградите беше бляскава и пищна и се проведе в прочутия Стейпълс Сентър в Лос Анджелис.
Водещият LL Cool J започна с молитва и думи на преклонение пред паметта на Уитни Хюстън, която почина на 48-годишна възраст и хвърли в шок музикалния свят.
Преди и по време на събитието много от присъстващите звезди споменаха починалата певица и напомниха какъв идол е била тя за тях и какъв символ за музикалната сцена. В края бе изпълнено и специално парче за нея от Дженифър Хъдсън, което накара цялата зала да се замисли за безупречната музикантка, която в кариерата си беше 6 пъти носител на наградата Грами.
Самата церемония, както обикновено, блестеше повече със своите изпълнения, отколкото с наградите, които бяха намалени тази година на 78.
Шоуто бе открито от Брус Спрингстийн с "We Take Care Of Our Own", а по-късно излязоха Бруно Марс, Алиша Кийс с нейното специално изпълнение за починалата също наскоро Ета Джеймс, Кейти Пери, големите печеливши на вечерта Foo Fighters и още много други.
Другото голямо име – Адел направи своето завръщане, преди да прибере всичките си статуетки, след като пя на живо за първи път след операцията на гласните си струни преди няколко месеца. Както винаги не липсваха вълнуващи моменти като събирането на Бийч Бойс на сцена заедно с Maroon 5 и Foster The People или пък изпълнението на Пол Макартни, който ден преди това получи специална награда.
Много очаквано беше също и първото общо изпълнение на Риана и Coldplay, което певицата от Барбадос започна с тоталния си хит "We Found Love", продължи с общото им "Princess Of China", а британската банда затвори с култовото "Paradise".
Относно наградите най-после тук имаше пълна справедливост. Дори да ви е омръзнала, Адел доминира музикалната 2011 по невиждан отдавна начин и напълно заслужено спечели 6 награди от своите 6 номинации. Тя влиза в историята на наградите, като се нарежда до Бионсе, като те двете са единствените изпълнителки с по 6 награди в една година.
Пълничката певица с безупречния глас успя да спечели и всичките най-важни награди – за най-добър запис и най-добра песен на годината за "Rolling In The Deep" и най-добър албум за вездесъщия "21", към които може да добавим още най-добро поп изпълнение, най-добър поп албум и най-добро видео.
Определено това беше за нея кулминацията на цяла една година успехи и слава, каквито отдавна не беше успявал да спечели нито един изпълнител в модерната музика. Успехи, които й отвориха възможността в бъдеще да се нареди до най-големите имена в историята на музиката, ако продължава така.
Радостно е, че другите отличници на годината също бяха наградени. Foo Fighters успяха да отнесат пет награди, сред които почти всичките награди за рок, което беше напълно очаквано, като се има предвид брилянтният последен албум на Дейв Грол и компания.
Най-номинираният за вечерта – Кание Уест с неговите седем номинации, прибра четири награди, главно от хип-хоп категориите и просто имаше малшанса да работи усърдно в годината на Адел, което не му даде шанса да се представи по-добре и страхотното му парче All Of The Lights да бъде наградено и в главните категории.
Изненадващо или не, след тези прилично известни имена се нарежда Skrillex с 3 награди в сферата на електронната музика. За повечето от вас Sony Moore или Skrillex може и да не е познато име, но това е един DJ и продуцент, който предизвика революция на електронната сцена, извеждайки дъбстепа в малко изкривената от него форма до световна популярност.
Въпреки че беше мразен и плют от много, Skrillex достигна достойна за уважение популярност, а парчетата му "Scary Monsters And Nice Sprites" и ремиксът му на "Cinema" се превърнаха в символ на дъбстеп движението, поне в по-комерсиалния му израз.
Той обаче не можа да завоюва значимата награда за ново име, която отиде при американсия изпълнител Бон Айвър. Като цяло имаше някои пропуски, като липсата на повече номинации за албумите на Red Hot Chili Peppers и Coldplay, но това се дължи главно на късното им излизане през годината.
Като цяло тази година Грамитата успяха да намерят своя път до заслужилите ги артисти, за което можем само да се радваме. Макар звученето на комерсиалната сцена да не се промени коренно, то имаше няколко изпълнители, които правеха разликата и ни връщаха надеждата към популярните стилове.
А още по-радостно е, че техният труд бе възнаграден достойно, вместо наградите отново да отидат в любимците на масите, както често се случва в последните години, въпреки техния понякога съмнителен принос.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.